Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type

Με Αφθονίδη και Βαλεντή το διπλό του Κεραυνού στον Κούδα – Παράπονα από τους γηπεδούχους

Όλα στραβά πήγαν το απόγευμα της Κυριακής για τον Κούδα, σε ένα παιχνίδι όπου ο Κεραυνός Αγίου Παύλου παρουσιάστηκε… κυνικός, παίρνοντας το διπλό και συνεχίζοντας το κυνήγι του πρωταθλήματος.

Πολύ νωρίς στην αναμέτρηση, στο 13ο λεπτό, ο Στράτος Τζουρατζόγλου πήδηξε ψηλότερα απ’ όλους σε ένα κόρνερ και με ωραία κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Ωστόσο, οι Αγιοπαυλίτες χαλάρωσαν μετά το γκολ και λίγο αργότερα, στο 19′, είδαν τον Ρέι να ισοφαρίζει με ένα εξαιρετικό σουτ έξω από την περιοχή.

Η ισοφάριση από πλευράς Κούδα έφερε εκνευρισμό στον Κεραυνό που επιδόθηκε σε αρκετά λάθη στην κυκλοφορία, όμως στο 22′ ήρθε η φάση που για πολλούς έκρινε την αναμέτρηση: ο Βραμπάκης είδε την κίτρινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα στον Ρεβενικιώτη – ο οποίος παρεμπιπτόντως αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο αδυνατώντας να συνεχίσει – με τους δύο πρωταγωνιστές να έχουν ύστερα μια… συνομιλία, από αυτές που αξίζουν κίτρινες κάρτες. Υπήρξε σύρραξη μεταξύ μερικών παικτών και με εντολή του δεύτερο βοηθού, ο διαιτητής έδειξε κίτρινη κάρτα στον Αφθονίδη του Κεραυνού και δεύτερη κίτρινη στον Βραμπάκη, αποβάλλοντας τον. Η απόφαση αυτή εξόργισε τα μέλη του Κούδα, που υποστήριξαν πως ο Βραμπάκης δεν μίλησε καθόλου… γαλλικά και δεν προκάλεσε με την αντίδραση του.

Σημασία είχε πως οι γηπεδούχοι έχασαν τον πρώτο τους σκόρερ και έμειναν με παίκτη λιγότερο για τα υπόλοιπα περίπου 70 λεπτά. Ο Κεραυνός, μάλιστα, εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την αριθμητική υπεροχή, εκτελώντας άμεσα και τελειώνοντας την υπόθεση νίκη ήδη πριν βγει το ημίχρονο.

Με τα τέρματα των Αφθονίδη, στην επαναφορά από απόκρουση του Κορώνα, Κρεμασμένου, ύστερα από ωραία κούρσα και ασίστ του Αφθονίδη, καθώς και του Άγγελου Βαλεντή, ένα γκολ που ήταν το highlight της αναμέτρησης, αφού ο επιθετικό του Κεραυνού έπιασε ένα τρομερό σουτ στέλνοντας την μπάλα στο «Γ», οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 1-4 πριν καν συμπληρωθούν 40 λεπτά παιχνιδιού και πήγαν στα αποδυτήρια με άνετο προβάδισμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο υπήρξαν ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες, ωστόσο η αστοχία τους ήταν χαρακτηριστική. Στο τέλος του αγώνα, στο 90′, ο Κούδας κέρδισε πέναλτι και ο Μιχαηλίδης ευστόχησε, για να γράψει το τελικό 2-4.

Με τη νίκη αυτή, ο Κεραυνός της Κατερίνας Τσιάπανου διατηρήθηκε σε τροχιά πρωταθλήματος, βλέποντας ταυτόχρονα πως και όλοι οι υπόλοιποι διεκδικητές δεν άφησαν βαθμούς πουθενά αυτήν την αγωνιστική. Στον αντίποδα, ο Κούδας του Νίκου Πελίτογλου έχει χάσει το τρένο των play-off και κατά πάσα πιθανότητα θα τερματίσει στην πρώτη 8άδα του 3ου ομίλου της Β κατηγορίας.

Ακαδ. Ποδ. Γ. Κούδας – Κεραυνός Αγ. Παύλου 2-4
Σκόρερ: Ρέι (19′), Μιχαηλίδης (90′ πεν.) / Τζουρατζόγλου (13′), Αφθονίδης (26′), Κρεμασμένος (31′), Βαλεντής Α. (39′)

Ακαδ. Ποδ. Γ. Κούδας (Πελίτογλου): Κορώνας (70′ Πετρίδης), Νουρλόγλου (65′ Αλμπάνης), Μιχαηλίδης, Νόλι (55′ Τσιρίκας), Γουρδούμισας, Παρκοσίδης, Σούμπλης, Κεχαγιάς, Βραμπάκης, Ρέι, Μπούμπουρας.

Κεραυνός Αγ. Παύλου (Τσιάπανου): Γαλανίκας, Παυλίδης, Ποτέτσης, Ρεβενικιώτης (60′ Βασβάνης), Ζιάκος (70′ Καϊάφας), Βαλεντής Σ., Τζουρατζόγλου (46′ Κιοσές Γ.), Αφθονίδης (46′ Μπαριώτας), Βαλεντής Α., Κρεμασμένος, Δαμασκήνος.