Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type

Όταν ζορίζονται… μιλά ο Αμοιρίδης: Δύσκολη νίκη των Ελπιδών Μακεδονικού επί της Δόξας Δρυμού

Μπορεί να τα βρήκαν… σκούρα το απόγευμα του Σαββάτου κόντρα στην Δόξα Δρυμού, αλλά οι παίκτες του Δημήτρη Γκούντα κατάφεραν να πάρουν το τρίποντο και να διατηρηθούν σε τροχιά πρωταθλήματος.

Η Δόξα Δρυμού άντεξε για περισσότερα από 80 λεπτά απέναντι στους Νεαπολίτες που έμειναν μακριά από τα στάνταρ απόδοσης τους. Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι είχαν και εκείνοι τις δικές τους στιγμές για να πάρουν κάτι θετικό από την αναμέτρηση. Ωστόσο, όταν η άμμος τελειώνει από την κλεψύδρα, ο Δημήτρης Αμοιρίδης αναλαμβάνει δράση, κάτι που έχει μετατρέψει σε αγαπημένη συνήθεια.

Στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα στον Άγιο Παύλο, οι δύο αντίπαλοι δυσκολεύτηκαν να βρουν ρυθμό, με την Δόξα να χάνει τη μεγαλύτερη ευκαιρία: μετά από ολιγωρία στην άμυνα των γηπεδούχων, η μπάλα στρώθηκε στον Χατζηλασκαράκη που από το ύψος του πέναλτι την έστειλε στο οριζόντιο δοκάρι. Από την μεριά τους, οι Ελπίδες Μακεδονικού απείλησαν μονάχα σε δύο περιπτώσεις και με πρωταγωνιστή τον Μαρμαρά.

Στο δεύτερο μέρος, το οποίο είχε και περισσότερη ένταση, οι παίκτες του Γκούντα ανέβασαν στροφές και έγιναν πιο παραγωγικοί και πιο απειλητικοί. Με κορυφαίο τον Ανδρέα Παπαδόπουλο, έφτασαν αρκετές φορές κοντά στο γκολ, ωστόσο πότε ο ίδιος, πότε ο Ζιγκόλης και πότε ο Ηλίας Γιαμπολδάκης δεν κατάφεραν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 76ο λεπτό, ο Μαυρόπουλος αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα επειδή κλώτσησε την μπάλα μακριά από το σημείο εκτέλεση τους φάουλ που κέρδισαν οι γηπεδούχοι και έτσι αποβλήθηκε αλλάζοντας την αριθμητική ισορροπία.

Έξι λεπτά, αργότερα, ο… Mr «τελευταίο δεκάλεπτο», Δημήτρης Αμοιρίδης, υποδέχτηκε το χαμηλό γύρισμα του Παπαδόπουλου και σκόραρε για το 1-0 που ήταν και το τελικό σκορ! Ήταν το 9ο τέρμα του μεσοεπιθετικού των Νεαπολιτών στο φετινό πρωτάθλημα και το 4ο (!) που σκοράρει μετά το 80′, βγάζοντας για ακόμη μία φορά την  ομάδα του από την δύσκολη θέση και δίνοντας της τη νίκη.

Η τελευταία λίγο έλειψε να… εξατμιστεί, πάντως, αφού λίγο πριν το τέλος του αγώνα το σύνολο του Σάββα Σερτσόγλου έχασε σπουδαία ευκαιρία να ισοφαρίσει: ο Ευθυμιάδης σέντραρε, βρίσκοντας ολομόναχο στο δεύτερο δοκάρι τον Μητρακούδη, όμως το πλασέ του τελευταίου εν κινήσει ήταν πολύ άστοχο, με την μπάλα να φεύγει πολύ μακριά από την εστία του Χάιδα.

Έτσι, με τη νίκη αυτή, οι Ελπίδες Μακεδονικού μείωσαν στον ένα βαθμό την απόσταση από την πρωτοπόρο Νίκη Ηρακλείου και πέρασαν στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, προσωρινά τουλάχιστον, αφού Κεραυνός Αγίου Παύλου και Νέα Γενεά Ασβεστοχωρίου δίνουν αύριο τα δικά του παιχνίδια. Στον αντίποδα, μόνο με θαύμα θα προλάβει πλέον τα play-off η Δόξα Δρυμού.

Μελανό σημείο της σημερινής αναμέτρησης ήταν ο τραυματισμός στο γόνατο του Βαρούτη, ο οποίος χρειάστηκε να αντικατασταθεί στο πρώτο ημίχρονο.

Ελπίδες Μακεδονικού – Δόξα Δρυμού 1-0
Σκόρερ: Αμοιρίδης (82′)

Ελπίδες Μακεδονικού (Γκούντας): Χάιδας, Παναγιώτου Χ., Παναγιώτου Α., Ζώτο, Θεοδωρίδης, Χαϊδευτός, Γιαμπολδάκης Η., Μαρμαράς, Ζιγκόλης, Αμοιρίδης, Παπαδόπουλος.

Δόξα Δρυμού (Σερτσόγλου): Βαρούτης, Μαυρόπουλος, Κισαπαναγιώτης, Μητρακούδης, Τσόχας, Μέγκας, Χατζηλασκαράκης, Τσερνόφ, Τσουμπάκης, Ευθυμιάδης, Γκαντίνος.