Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type

Χωρίς φαντασία, χωρίς τύχη, χωρίς γκολ: Φοίνικας Πολίχνης – Θερμαϊκός 0-0

Ένα παιχνίδι που βρίσκει νικητή τον… Ποσειδώνα Μηχανιώνας διεξήχθη σήμερα στην Πολίχνη, με τον Φοίνικα και τον Θερμαϊκό να θέλουν αλλά να μην μπορούν. Μπαντής και Παναγιωτίδης έδωσαν ξανά τα διαπιστευτήρια τους.

Κακό ποδόσφαιρο παρακολούθησαν όσοι βρέθηκαν στην Πολίχνη, με τους δύο αντιπάλους να έχουν μεν φάσεις, αλλά αυτές να προκύπτουν περισσότερο από… σπόντα παρά από δημιουργία. Αν ήταν τυχεροί σε ορισμένες από αυτές, τότε ίσως είχαμε και γκολ στην αναμέτρηση, με τον 0-0 να αποτελεί το τελικό σκορ σε έναν αγώνα που οφέλησε τον Ποσειδώνα Μηχανίωνας.

Μόλις στο 2ο λεπτό, από κόρνερ, η μπάλα πήγε στον Φούσκα και εκείνος βρήκε στο δεύτερο δοκάρι τον Φάκκα που αστόχησε από πολύ κοντά. Στην ίδια φάση, ο Παπαζούδης έπεσε πάνω στο δοκάρι, στιγμή που φαίνεται πως τον επηρέασε, μιας και αντικαταστάθηκε στο 25ο λεπτό.

Ο Θερμαϊκός συνέχισε δυναμικά, με τον Κράβαρη να ρολάρει επάνω στον Παπαζούδη και να πιάνει το γυριστό σουτ στο 9ο λεπτό, το οποίο όμως απέκρουσε εντυπωσιακά ο Μπαντής. Επιπλέον, στη μοναδική όμορφη φάση του αγώνα, στο 13′, οι φιλοξενούμενοι αναπτύχθηκαν υπέροχα από τα δεξιά, ο Τρόκας έστρωσε στον ολομόναχο Φούσκα, όμως και πάλι ο Μπαντής είπε «όχι», παραχωρώντας κόρνερ! Είχε προηγηθεί η πρώτη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους, όταν ο προωθημένος Κοντέων πλάσαρε ψηλά άουτ υποδεχόμενος σε θέση βολής την ωραία σέντρα του Δάλλα.

Ισορροπία και δύο αμφισβητούμενες φάσεις

Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο Φοίνικας ισορρόπησε, για να έρθει η φάση του 23ου λεπτόυ όπως ζήτησε έντονα τον καταλογισμό πέναλτι σε χέρι εντός περιοχής, με τον Ζαχαριάδη να μην συγκινείται. Ακολούθεισαι ένα φάουλ του Δάλλα που σταμάτησε στη συμβολή των δοκών (33′), πριν δοκιμάσει την ετοιμότητα του Μπαντή και ο Κουτσικοβαγγέλης, από πλευράς Θέρμης, όταν έπιασε μια κεφαλιά από καλή θέση. Μάλιστα, ο Θερμαϊκός διαμαρτύρεται έντονα για μια φάση λίγο νωρίτερα, όταν ο Νατσιόπουλος υπέδειξε τον Φούσκα σε θέση offside ενώ έβγαινε ολομόναχος σε τετ-α-τετ.

Κακό δεύτερο ημίχρονο με μοιραίο Μεγαλοοικονόμου

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός έπεσε ακόμα περισσότερο και σημειώθηκαν λιγοστές φάσεις. Στο 51′, αρχικά, ο Αχαλινόπουλος βρήκε ωραία στο δεύτερο δοκάρι τον Κουτσικοβαγγέλη που – με τον Μπαντή εξουδετερωμένο – έστειλε την μπάλα με κεφαλιά άουτ!

Ο Φοίνικας είχε ύστερα δύο ευκαιρίες να πάρει το ματς, όμως τις σπατάλησε: πρωταγωνιστής ο Μεγαλοοικονόμου, που στο 65′ υποδέχτηκε την κάθετη του Πετρίδη σουτάροντας άουτ, ενώ στο 75′ πήρε την επαναφορά από πλεονεκτική θέση μόνο και μόνο για να δει τον Παναγιωτίδη να του αρνείται το γκολ!

Το 0-0 έμεινε ως το τέλος, επιτρέποντας στον Ποσειδώνα Μηχανιώνας να αποσπαστεί κατά 4 βαθμούς από τον Θερμαϊκό στο κυνήγι του τίτλου. Για τον Φοίνικα, παρά το γεγονός πως τον μείωσε ο Ιάσων Αυγής, ήταν ένας καλός βαθμός, που τον διατηρεί σε θέση ισχύος για την είσοδο στην 5άδα.

Φοίνικας Πολίχνης (Ανδριόπουλος): Μπαντής, Γίδαρος, Δαμιανίδης, Παπαζούδης (25′ Παπαδόπουλος), Κοντέων, Δάλλας, Πετρίδης, Σαπανίδης, Μεγαλοοικονόμου, Πολίτης, Καμενίδης.

Θερμαϊκός Θέρμης (Μπούρκας-Δούμας): Παναγιωτίδης, Κοσμίδης, Ράτζα, Κολώνης, Φάκκας, Τρόκας, Αχαλινόπουλος Λ., Στεφανιδης, Κράβαρης, Κουτσικοβαγγέλης, Φούσκας.

Διαιτησία: Ζαχαριάδης (Νατσιόπουλος – Τυριακίδης)