Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type

«Φονικός» Μακεδονικός Αγ. Βασιλείου: Υπέταξε τον Παύλο Μελά και του… άλλαξε το πρόγραμμα!

Πολύ μεγάλη νίκη πήρε πριν από λίγο ο Μακεδονικός Αγίου Βασιλείου στο ντέρμπι κορυφής κόντρα στον Παύλο Μελά, δίνοντας παράταση στη μάχη του πρωταθλήματος!

Με το ευρύ 4-0 επικράτησε το σύνολο του Σάββα Κοβανίδη επί του «Στρατηγού», μειώνοντας την μεταξύ τους διαφορά στους 4 βαθμούς και παίρνοντας το πάνω χέρι σε περίπτωση ισοβαθμίας. Με δύο ματς να απομένουν για καθένα από τους δυο αντιπάλους, ο Παύλος Μελάς βλέπει πια πως όχι μία, αλλά ούτε δύο ισοπαλίες του είναι αρκετές για τη μαθηματική εξασφάλιση του τίτλου. Αντίθετα, οι παίκτες του Βαγγέλη Μαυροβουνιώτη χρειάζονται πλέον τρεις βαθμούς, δηλαδή μία νίκη, στις τελευταίες δύο αναμετρήσεις τους.

Σε ένα παιχνίδι που δεν είχε ιδιαίτερο ρυθμό, οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να κερδίσουν πέναλτι στο 8ο λεπτό, μετά από μια ιδιαιτέρως αμφισβητούμενη υπόδειξη του Μαρόπουλου για χέρι του Αμοιρίδη. Ο Ανδρεανίδης ανέλαβε την εκτέλεση και άνοιξε το σκορ για τον Μακεδονικό!

Στη συνέχεια, το πλάνο των παικτών του Σάββα Κοβανίδη για «σφιχτή» αμυντική λειτουργία έδειξε να λειτουργεί καλά, περιορίζοντας τον Παύλο Μελά παρά το γεγονός πως ο «Στρατηγός» ανέβαζε αρκετούς παίκτες στην επίθεση. Η μοναδική αξιομνημόνευτη στιγμή για τους φιλοξενούμενους ήταν στο 17ο λεπτό, όταν η μπάλα, μετά από ένα βεβιασμένο σουτ του Σταμάτη, πήρε ύψος και έπεσε στο οριζόντιο δοκάρι του Διαμαντή, με τον τερματοφύλακα του Μακεδονικού να ελέγχει τη φάση.

Στο 31′ συνέβη η φάση που καθόρισε και το τελικό αποτέλεσμα: ο Μικρός απέκρουσε με τα χέρια πάνω στη γραμμή και ο Μαρόπουλος τον απέβαλε με απευθείας κόκκινη κάρτα, καταλογίζοντας και δεύτερο πέναλτι για τον Άγιο Βασίλειο. Αυτή τη φορά εκτελεστής ήταν ο Λεονταρίδης, που έκανε το 2-0!

Ο Παύλος Μελάς είχε την ευκαιρία να μειώσει πριν το ημίχρονο, πάντως, όταν ο Κόλκος με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ ανάγκασε τον Διαμαντή σε μια υπέροχη απόκρουση.

Ο Μακεδονικός Αγίου Βασιλείου δεν δυσκολεύτηκε να διαχειριστεί το προβάδισμα και την αριθμητική υπεροχή στο δεύτερο ημίχρονο, χάνοντας αρκετές ευκαιρίες και σκοράροντας ακόμα δύο τέρματα. Μέσα σε δύο λεπτά, από το 62′ ως το 64′, ο Ζηρίδης έχασε δύο πολύ καλές ευκαιρίες, σουτάροντας αρχικά άουτ και ύστερα στο δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Πόπη.

Ο Παύλος Μελάς προσπάθησε να αντιδράσει όταν σε μια αντεπίθεση το σουτ του Τσαλουχίδη κόντραρε ενώ εκείνο του Σταμάτη έφυγε έξω. Τελικά, ο Μακεδονικός διεύρυνε τον δείκτη του σκορ και πήρε νίκη μεγαλύτερη του 2-0 στον πρώτο γύρο στη Σταυρούπολη, πετυχαίνοντας έτσι να γίνει το… αφεντικό σε περίπτωση ισοβαθμίας των δύο. Στο 86′, με ωραία εκτέλεση φάουλ από τα πλάγια, ο Ζηρίδης ξεγέλασε τον Πόπη και έγραψε το 3-0, ενώ στο 92′, σε αντεπίθεση, ο MVP του αγώνα έγινε από σκόρερ πασαδόρος, σερβίροντας έτοιμο γκολ στον Κατρατζόγλου για το τελικό 4-0.

Πλέον, ο Παύλος Μελάς χρειάζεται μια νίκη, στους τελευταίους δύο αγώνες του και δεδομένου πως ο Μακεδονικός θα κάνει το 2/2, μιας και σε περίπτωση που ισοβαθμήσουν στους 62, υπερτερεί ο Άγιος Βασίλειος όπως προαναφέρθηκε.