Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type

Το πανόραμα της Α1 (2η αγωνιστική)

Πριν λίγη ώρα ολοκληρώθηκε η 2η αγωνιστική της Α1, με τέσσερις ομάδες να μετράνε δύο ισάριθμες νίκες και να βρίσκονται μαζί στη 1η θέση.

Ο ΠΑΟΝΕ, ο Ηρακλής Αμπελοκήπων, ο Ποσειδώνας Καλαμαριάς και ο Ολυμπιακός Κυμίνων πήραν έξι βαθμούς μετά τις σημερινές τους νίκες και προπορεύονται των υπολοίπων.

Στον Σοχό, ο ΠΑΟΝΕ του Μιχάλη Σαλέπη κατάφερε ξανά με γκολ του Σάκη Γιουλδούρη να πάρει μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη απέναντι στον Εθνικό Σοχού, με την ομάδα του Σοχού ακόμα να ψάχνει το πρώτο της γκολ στο πρωτάθλημα μετά από δύο αγώνες.

Στη Ξυλούπολη, ο τοπικός ΠΑΟΞ του Ιορδάνη Χωλίδη κατάφερε με το γκολ του Πορουτσίδη στο 90′, να ισοφαρίσει την ΑΕ Ευόσμου και να πάρει έναν πολύτιμο βαθμό. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι είχαν τη μεγάλη ευκαιρία μετά το 1-1 να ανατρέψουν το σκορ και να πάρουν τη νίκη, ωστόσο το σουτ που επιχείρησε ο Γιάννης Ζουμπούλης βρήκε σε σώμα αμυνόμενου της ΑΕ Ευόσμου, σχεδόν πάνω στη γραμμή!

Στη Καλαμαριά, ο Ποσειδώνας δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα απέναντι στον Ιωνικό και έφτασε δίκαια στη νίκη με 3-0, με τον Ανέστη Καστανίδη να κρατά ανέπαφη την εστία του για 2η σερί αγωνιστική.

Στη Χαλκηδόνα, διεξήχθη ένα παιχνίδι με μεγάλη ένταση και με τον Ολυμπιακό Κυμίνων να φεύγει τελικά με το «διπλό» χάρη στο γκολ του Μπάλιου στο 75′. Μάλιστα, ο σκόρερ των «ερυθρόλευκων» ήταν η αφορμή για να δεχθεί κόκκινη κάρτα ο Κατρατσέας μετά από φερόμενο χτύπημα. Σε αυτή τη στιγμή, αποβλήθηκε και ο προπονητής του Ολυμπιακού Κυμίνων που εισήλθε στον αγωνιστικό χώρο.

Στη Χαλάστρα, ο Καμπανιακός ρέφαρε αμέσως την ήττα της πρεμιέρας στην Αυγή, κερδίζοντας με 4-0 τον Φοίνικα, με τον Ανέστη Τάνγκου να σημειώνει δύο γκολ στο ντεμπούτο του με τους Χαλαστρινούς, οι οποίοι είχαν επίσης σε μεγάλη μέρα και τον Λάζαρο Σαλπιγγίδη με δύο γκολ και μια ασίστ!

Τέλος, τα ουδέτερα δε «πηγαίνουν» τον Παύλο Μελά, καθώς οι Σταυροπολίτες γνώρισαν την ήττα με 2-3 από τον Ηρακλή Αμπελοκήπων στη Πολίχνη. Αν και η ομάδα του Βαγγέλη Μαυροβουνιώτη πίεσε στα τελευταία 20 λεπτά, τελικά δε κατάφερε να πάρει τον βαθμό. Ένα παιχνίδι και εδώ με μεγάλη ένταση και ορισμένα παράπονα από πλευράς γηπεδούχων.

 

Κερκίδα Χαλκηδόνας (Χαλκηδόνα-Κύμινα)

Kερκίδα Χαλάστρας (Καμπανιακός – Φοίνικας Πολίχνης)

Κερκίδα Πολίχνης (Παύλος Μελάς – Ηρακλής Αμπελοκήπων)

Κερκίδα Ξυλούπολης (ΠΑΟ Ξυλούπολης – ΑΕ Ευόσμου)

Κερκίδα Καλαμαριάς (Ποσειδώνας – Ιωνικός)

Αποτελέσματα 2ης αγωνιστικής

ΠΑΟ Ξυλούπολης – ΑΕ Ευόσμου  1-1 (Πορουτσίδης 90′ / Κουλάκου 17′)

Ποσειδώνας Καλαμαριάς – Ιωνικός 3-0 (Καπρίλης 3′, Μαυρής 17′, Ματακίδης 47′)

Αναγέννηση Χαλκηδόνας – Ολυμπιακός Κυμίνων  0-1  (Μπάλιος 75′)

Καμπανιακός – Φοίνικας Πολίχνης  4-0 (Τάγνκου 17′, 56′, Σαλπιγγίδης 23′, 28′)

Παύλος Μελάς – Ηρακλής Αμπελοκήπων  2-3 (Mετάι 5′, 28′, Μέτσι 36’/ Γεροντίδης 24′ πεν., Σιαμπάνης 66′)

Εθνικός Σοχού – ΠΑΟΝ Επιβατών 0-1 (Γιουλδούρης 56′)

ΑΟ Καρδίας – ΑΠΕ Λαγκαδά  3-1 (Κρημιανιώτης 50′, Τσακιρίδης 57′ , Εμμανουηλίδης Ν. 64′, Εμμανουηλίδης 82’/ Tσέτσος 45′)

Ομόνοια Σίνδου – ΠΑΟ Κουφαλίων  2-1 (Χαλούλι 12′, Παναγιώτη 62′ / Μπέσας 80′)

Κόκκινες: Κατρατσέας -Τ- (Χαλκηδόνα), Βαγγελόπουλος (προπονητής Κυμίνων), Μαυροβουνιώτης (προπονητής Παύλου Μελά), Πλίκας (Παύλος Μελάς)

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ
ΠΑΟΞ – ΑΕΕ:
Τζίκας (Κουφός-Ανδρέου)
Ποσειδώνας Κ. – Ιωνικός:
Φουστανάς (Μποζατζίδης – Χατζηβασιλείου)
Χαλκηδόνα – Κύμινα: Αγγελάκης (Πάτρας-Αϊναλής)
Καμπανιακός – Φοίνικας Πολίχνης: Μιχούλιας (Φράγιος-Φακανάς)
Παύλος Μελάς – Ηρακλής Αμπ.: Ζαχαριάδης (Νικολαϊδης Κ. – Νατσιόπουλος)
Ομόνοια Σίνδου – ΠΑΟ Κουφαλίων: Βουρνέλης (Τοροσιάδης – Τυριακίδης)
Εθνικός Σοχού – ΠΑΟΝΕ: Μάστακας (Παπαδόπουλος Η. – Κουρμαδιάς)
Καρδία – ΑΠΕΛ: Χατζηβασιλείου (Μαδίτσης – Στάγκος)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
ΠΑΟΝΕ  6     (7-2)
Ηρακλής Αμπελοκήπων   6    (6-2)
Ποσειδώνας Καλαμαριάς   6   (4-0)
Ολυμπιακός Κυμίνων   6     (2-0)
Ομόνοια Σίνδου   4    (3-2)
——————
Ιάσων Αυγής   3*      (2-0)
Καμπανιακός   3      (4-2)
ΠΑΟ Κουφαλίων    3   (2-2)
ΑΟ Καρδίας     3        (4-2)
—————————-
ΠΑΟ Ξυλούπολης    1*    (1-1)
ΑΕ Ευόσμου   1       (1-2)
Χαλκηδόνα          (1-2)
Ιωνικός   1    (1-4)
Φοίνικας Πολίχνης    1   (1-5)
Παύλος Μελάς    0      (2-4)
——————————
Εθνικός Σοχού    0     (0-4)
ΑΠΕΛ    0     (3-10)

3η αγωνιστική
ΑΕ Ευόσμου – Ιωνικός: –
Ιάσων Αυγής – ΠΑΟ Ξυλούπολης: –
Ολυμπιακός Κυμίνων – Ποσειδώνας Καλαμαριάς: –
Ηρακλής Αμπελοκήπων – Αναγέννηση Χαλκηδόνας: –
ΠΑΟ Κουφαλίων – Καμπανιακός: –
ΠΑΟΝ Επιβατών – Παύλος Μελάς: –
ΑΠΕ Λαγκαδά – Ομόνοια Σίνδου: –
ΑΟ Καρδίας – Εθνικός Σοχού: –
Ρεπό: Φοίνικας Πολίχνης

 

Περισσότερα Άρθρα

ΕΠΣΜ: Πρόγραμμα αγώνων της Τετάρτης 20/10/2021

ΤΕΤΑΡΤΗ 20.10.2021 Α ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ – 6ος ΟΜΙΛΟΣ(1η αγωνιστική) —————————————– ΠΑΟΚ – Ορφέας Σουρωτής Γήπεδο: Μάττα 1 (Ραιδεστού) – ώρα: 16.30 Παρατηρητής: Παπαδόπουλος Εμμανουήλ – Γιατρός:Σωτηριάδης Σωτήριος