Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type

Τεράστιο διπλό παραμονής για τον Αγροτικό Αστέρα στο Μακεδονικό

Σπουδαία νίκη πέτυχε η ομάδα του Ηλία Στογιάννη στην Ευκαρπία με 1-3 και θέλει πλέον έναν βαθμό την τελευταία αγωνιστική για να παραμείνει στην Γ εθνική κατηγορία.

Ένα ηλιόλουστο απόγευμα Σαββάτου στην Ευκαρπία, με τον Αγροτικό Αστέρα να χαμογελά μετά τα 90 λεπτά αγώνα. Οι Ευοσμίτες πέτυχαν και με το παραπάνω αυτό που επιθυμούσαν κόντρα στον ήδη σωσμένο – και μαθηματικά – Μακεδονικό του Γιώργου Αβραμίδη.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στην πρώτη φάση που δημιούργησαν, μόλις στο 3ο λεπτό: ο Καπρέτζος πέρασε όμορφη κάθετη στον Ιωαννίδη, που έβαλε πλάτη τον Ρίτσκο και ευστόχησε απέναντι στον Γουμάγια από κοντινή απόσταση για το 0-1. Η ομάδα του Ηλία Στογιάννη έτρεχε περισσότερο, έκλεβε μπάλες και συνέχισε να δημιουργεί επικίνδυνες καταστάσεις τουλάχιστον ως το ημίωρο της αναμέτρησης, όταν και ο Μακεδονικός ισορρόπησε πλήρως. Ήταν λίγο νωρίτερα, στο 24′, όταν οι γηπεδούχοι απείλησαν για πρώτη φορά υπό καλές προϋποθέσεις, με τον Κάμπα να αποκρούει την κοντινή κεφαλιά του Καπτίεφ. Στο 27′, ο Λύρας τρύπωσε ανάμεσα στους αντίπαλους αμυντικούς με εξαιρετικές επαφές στην μπάλα, σούταρε έξω από την περιοχή, όμως η μπάλα έφτασε χωρίς ιδιαίτερη δύναμη στα χέρια του Κάμπα.
agrotikos asteras1Ο ρυθμός έπεσε και, λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, ο Αγροτικός Αστέρας βρήκε και δεύτερο – υπερπολύτιμο – γκολ! Στο 42ο λεπτό, ύστερα από εκτέλεση foul του Καπρέτζου, ο ξεχασμένος στην πλάτη της άμυνας Μήτογλου κατέβασε ανενόχλητος την μπάλα και με ωραίο γυριστό σουτ νίκησε τον Γουμάγια για το 0-2! Οι γηπεδούχοι, πάντως, διαμαρτυρήθηκαν έντονα για offside.
Screenshot (189)agrotikos asterasΣτο δεύτερο ημίχρονο, ο Γιώργος Αβραμίδης έριξε στο παιχνίδι Λυκίδη και Παπαποστόλου, αποφασίζοντας, βέβαια, να μην πετάξει λευκή πετσέτα. Οι Ευοσμίτες, όμως, χτύπησαν ξανά σε αντεπίθεση στο 52ο λεπτό. Μετά από κλέψιμο της μπάλας στο κέντρο, ο Ζώτος έφυγε ταχύτατα από τα δεξιά, πέρασε όμορφα την μπάλα στον Ιωαννίδη και ο τελευταίος την έσπασε στον επερχόμενο Μαντζίρη. Ο φορ του Αστέρα πλάσαρε στέλνοντας τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και με την επαναφορά, παρότι πεσμένος, κατάφερε να τη στείλει στα δίχτυα γράφοντας το 0-3!

Ο Μακεδονικός αποφάσισε να συντονιστεί και η είσοδος του Ζαγναφέρη βοήθησε σε αυτό. Από ωραία μπαλιά του τελευταίου, ο Παπαποστόλου, στο 59′, κατέβασε όμορφα στην περιοχή και με ιδανικό τελείωμα απέναντι στον Κάμπα μείωσε σε 1-3. Από το σημείο εκείνο κι έπειτα, η πρωτοβουλία κινήσεων ανήκε στον Μακεδονικό, που όμως μόνο κατά το τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης κατάφερε να γίνει αληθινά απειλητικός. Αξιοσημείωτη ήταν η φάση του 82ου λεπτού, όταν ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Ζαγναφέρη, ο Στασινόπουλος έπιασε γυριστό ψαλιδάκι, η μπάλα έσκασε και ο Παπατζίκος έκανε την προβολή προ του Κάμπα, αναγκάζοντας τον Μαντζίρη να διώξει πάνω από τη γραμμή της εστίας πριν το 2-3. Λίγο μετά, ο Διαμαντίδης δοκίμασε την ετοιμότητα του Κάμπα, σουτάροντας έξω από την περιοχή, αλλά ο τερματοφύλακας του Αστέρα έδιωξε ιπτάμενος σε κόρνερ.

Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με τις αποβολές των Αντωνιάδη (Μακ.) και Ατζαμιδάκη (Αστ.) – σε ξεχωριστές φάσεις – και τους παίκτες του Αστέρα να πανηγυρίζουν με τους οργανωμένους φιλάθλους τους.

agrotikos asterasΤο τελικό 1-3 έδωσε την άνεση στον Αγροτικό Αστέρα να παίξει για δύο αποτελέσματα την επόμενη εβδομάδα στην Νάουσα, αφού και η ισοπαλία του είναι αρκετή. Αν χάσει, τότε τα πράγματα γίνονται δύσκολα, αφού ΑΠΕΛ και Κιλκισιακός παραμονεύουν…

Μακεδονικός (Αβραμίδης): Γουμάγιας, Ρίτσκος (46΄Λυκίδης), Αντωνιάδης, Παπατζίκος, Βόσδου, Ζαφειρίδης, Γαρύφαλλος (78′ Διαμαντίδης), Πεχλιβάνης (57′ Ζαγναφέρης), Λύρας, Στασινόπουλος, Καπτίεφ (46′ Παπαποστόλου).

Αγροτικός Αστέρας (Στογιάννης): Κάμπας, Ζώτος, Μήτογλου, Κεχαγιάς, Γεωργιάδης, Ντουνιάς, Χρήστου, Κουτούσης (67′ Λάμπρου), Ιωαννίδης (78′ Χειρίτραντας), Καπρέτζος (82′ Χατζόγλου), Μαντζίρης (90′ Ατζαμιδάκης).

Διαιτησία: Τσέτσιλας (Στεφούλης – Μωυσιάδης) | Γρεβενών