Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type

Συναρπαστικός αγώνας στη Πολίχνη – Ισόπαλοι Φοίνικας και Μηχανιώνα

Μόνο «γκέλα» δε μπορεί να χαρακτηριστεί η ισοπαλία του πρωτοπόρου Ποσειδώνα Μηχανιώνας σήμερα στη Πολίχνη, εκεί όπου έπεσαν κυριολεκτικά κορμιά.

Φοίνικας και Ποσειδώνας αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 σε ένα πολύ δυνατό παιχνίδι και το οποίο μέχρι το τελευταίο λεπτό θα μπορούσε να είχε ξεφύγει είτε υπέρ των γηπεδούχων είτε υπέρ των φιλοξενούμενων. Ένα αποτέλεσμα που βέβαια πλέον δίνει τη δυνατότητα σε Θερμαϊκό και Καμπανιακό (Καμπανιακός-Θέρμη), αύριο, με νίκη να πιάσουν τους «ψαράδες» στη κορυφή.

Πάνω-κάτω η μπάλα στο πρώτο μέρος
Μετά από ένα πρώτο εικοσάλεπτο αναγνωριστικό για τις δύο ομάδες, οι φάσεις άρχισαν να καταγράφονται μετά το 20ο λεπτό. Σε έναν πολύ βαρύ αγωνιστικό χώρο, τόσο ο Φοίνικας όσο και ο Ποσειδώνας δε μπορούσαν να παίξουν στρωτό ποδόσφαιρο, ωστόσο κατάφεραν να πετύχουν από ένα γκολ. Αρχικά, στο 25′, ο Παπακωνσταντίνου επιχείρησε σουτ από πλάγια θέση, η μπάλα πέρασε άουτ. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ήταν η σειρά του Φοίνικα. Μία με τον Σαπανίδη (από πάσα του Μεγαλοοικονόμου) και άλλη μια με τον Μεγαλοοικονόμου, σημειώθηκαν δύο καλές στιγμές για τον Φοίνικα με δύο ισάριθμα σουτ, εκ των οποίων το ένα μπλόκαρε ο Καζουλίδης, το άλλο πέρασε λίγο άουτ.

Η πιο μεγάλη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου σημειώθηκε από τον Φοίνικα, όταν ο Πετρίδης πέρασε δύο παίκτες του Ποσειδωνα, αλλά το σουτ που έκανε, πέρασε ψηλά. Η απάντηση με μια μεγάλη στιγμή από τον Ποσειδώνα ήρθε δύο λεπτά αργότερα, στο 40′, όταν ο Φιλιππίδης δέχθηκε μια μεγάλη μπαλιά στη πλάτη της άμυνας, αλλά από πλεονεκτική θέση ο παίκτης της Μηχανιώνας προτίμησε αντί για σουτ, να βρει τον επερχόμενο Μαυρή, με τους αμυντικούς του Φοίνικα να διώχνουν.

ΓΚΟΛ: Το 0-1 έγινε στο 41ο λεπτό, όταν ο Απόστολος Παπακωνσταντίνου εκτέλεσε το κόρνερ και ο Γιώργος Μαυρής «νίκησε» στον αέρα τον Κοντέων και με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μπαντή.

ΙΣΟΦΑΡΙΣΗ: Πριν καλά-καλά προλάβουν να συνέλθουν από το «σοκ», ο Γιώργος Δάλλας έφερε ξανά το παιχνίδι στα ίσα δύο λεπτά αργότερα, πιάνοντας ένα δυνατό ψηλοκρεμαστό σουτ περίπου από τα 35 μέτρα και παρά την αντίδραση του Καζουλίδη να διώξει τη μπάλα αυτή κατέληξε στα δίχτυα, γράφοντας το 1-1.

Εκατέρωθεν φάσεις για τη νίκη στο 2ο μέρος

Στην επανάληψη, ο Φοίνικας μπήκε πιο δυνατά, βγάζοντας μια πολύ ωραία συνεργασία με τους Πολίτη και Δαμιανίδη, τον τελευταίο να βρίσκει με τη σειρά του τον επερχόμενο Δάλλα και ο τελευταίος να στέλνει μέσα από τη μεγάλη περιοχή τη μπάλα στο δοκάρι του Καζουλίδη.

Η ομάδα του Γιώργου Αμανατίδη που για περίπου είκοσι λεπτά δεν απείλησε ιδιαίτερα στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, τελικά κατάφερε να το κάνει στο 66′, όταν ο Ξανθόπουλος έδωσε έξω δεξιά στον Φιλιππίδη και αυτός με χαμηλή παράλληλη μπαλιά, επιχείρησε να βρει τον Παπακωνσταντίνου, με τον τελευταίο να πιάνει ένα τακουνάκι και τον Μπαντή να διώχνει με γροθιές.

Στο 67′, ο Δημήτρης Πολίτης βρήκε χώρο έξω από τη μεγάλη περιοχή του Ποσειδώνα, δοκίμασε το πόδι του, έπιασε δυνατό σουτ αλλά η μπάλα έφυγε λίγο δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Καζουλίδη.

Στο 75′ ο Ξανθόπουλος βρήκε χώρο και από το ύψος της μεγάλης περιοχής, επιχείρησε να «κρεμάσει» τον Μπαντή με τη μπάλα όμως να φεύγει πάνω από τα δοκάρια.

Η φάση του αγώνα: Τεράστια διπλή ευκαιρία για τη Μηχανιώνα! Με πρωταγωνιστές τον Τόλη Συρόπουλο και τον Μιχάλη Ξανθόπουλο, οι δύο ποδοσφαιριστές του Ποσειδώνα έχασαν από ένα τετ-α-τετ σε μια φάση, με τη πρώτη να την αναχαιτίζει ο Μπαντής και στην επαναφορά σχεδόν σε κενή εστία, ο Συρόπουλος ως… τρέιλερ να στέλνει τη μπάλα ψηλά άουτ.

Η απάντηση του Φοίνικα στο 90′: Απάντηση στη μεγάλη διπλή χαμένη ευκαιρία του Ποσειδώνα φύλαγε για το τέλος ο Φοίνικας. Με πρωταγωνιστή τον Καμενίδη στη τελευταία φάση του αγώνα, οι Πολιχνιώτες πήγαν να κάνουν ότι δεν έκαναν οι «ψαράδες» νωρίτερα, ωστόσο το 1-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος και τελικά φαντάζει το πιο δίκαιο αποτέλεσμα.

Η απόφαση που ξεσήκωσε τον πάγκο του Ποσειδώνα: Λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 86ο λεπτό, η υπόδειξη του Ηλία Παπαδόπουλου για οφ σάιντ στον Μακρή και το σταμάτημα της φάσης από τον Άγγελο Αγγελάκη, έφερε τις αντιδράσεις των «ψαράδων» καθώς στη πορεία της μπάλας αυτή πήγαινε στην αριστερή πλευρά, εκεί ανέβαινε ο Τάσος Κουκουρώνας που ερχόταν καλυμμένος.

Βέβαια, εδώ αξίζει να αναφερθεί ότι υπήρχαν ακόμα δύο φάσεις που έφερε εκατέρωθεν αντιδράσεις. Μια στο 20ο λεπτό, όταν ο Κουκουρώνας έκοψε με αντικανονικό τάκλιν από πίσω τον Σαπανίδη, αντικρίζοντας τη κίτρινη αλλά ήταν για κόκκινη καθώς η μπάλα είχε φύγει από τα πόδια του παίκτη Φοίνικα, ενώ στο 34′ ακόμα μια περίπτωση σε σταμάτημα με το χέρι του Μεγαλοοικονόμου στη μεσαία γραμμή, ο Αγγελάκης προτίμησε να μη βγάλει τη 2η κίτρινη στον παίκτη του Φοίνικα.

MVP: Για 90 λεπτά έγινε η σκιά του Μιχάλη Ξανθόπουλου. Ο Γιώργος Γίδαρος είχε μια αποστολή και τελικά την εκτέλεσε με μεγάλη επιτυχία, καθώς δεν άφησε σχεδόν σε καμία περίπτωση τον επιθετικό του Ποσειδώνα να απειλήσει μέσα από τη μεγάλη περιοχή, αποτελώντας τον στυλοβάτη της άμυνας του Φοίνικα. Βέβαια, σε μια φάση που λόγω των συνθηκών έλειπε από τη θέση του, ο Μιχάλης Ξανθόπουλος βρήκε το χώρο για να πετύχει το γκολ, ωστόσο η μπάλα πέρασε άουτ. Μια έμπνευση του Λάμπρου Ανδριόπουλο, ο οποίος γύρισε τον Γίδαρο στα στόπερ από το παιχνίδι κυπέλλου με τον Αίαντα Ευόσμου και μέχρι σήμερα τον δικαιώνει πανηγυρικά.

Το στιγμιότυπο του αγώνα: Η αγκαλιά του Λάμπρου Ανδριόπουλου με τον Γιώργο Αμανατίδη με το τελευταίο σφύριγμα, αλλά και οι αγκαλιές των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων στο τέλος του αγώνα, ήταν μια εικόνα άξιας συγχαρητηρίων που δείχνει το ήθος προπονητών και παικτών των δύο ομάδων.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ – ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ ΜΗΧΑΝΙΩΝΑΣ 1-1
Διαιτητής: Αγγελάκης (Πάτρας – Παπαδόπουλος Ηλ.)

ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Ανδριόπουλος): Μπαντής, Παπαδόπουλος, Δαμιανίδης, Γίδαρος, Κοντέων, Δάλλας, Πόπτσης, Πετρίδης (55′ Καμενίδης), Μεγαλοοικονόμου, Πολίτης, Σαπανίδης (74′ Κουτούσης)

ΜΗΧΑΝΙΩΝΑ (Αμανατίδης): Καζουλίδης, Τσεμεκίδης, Κουκουρώνας, Μπιμπισίδης, Μάντζιος, Μαυρής (62′ Μπαλίου), Ξανθόπουλος, Χαλκιάς, Συρόπουλος, Φιλιππίδης (90′ Μαλιώτας), Παπακωνσταντίνου (74′ Μακρής)

Περισσότερα Άρθρα

ΕΠΣΜ: Πρόγραμμα αγώνων υποδομών Σαββατοκύριακου 30-31/10/2021

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΩΝ ΥΠΟΔΟΜΩΝ ΣΑΒΒΑΤΟΥ 30 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2021 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Κ-17 ΕΙΔΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ Κ17 ΕΙΔΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ(3η αγωνιστική) ———————————— ΑΘΛΗΤ.ΑΚΑΔ.ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ – ΗΡΑΚΛΗΣ 2015 Γήπεδο: Παύλου