Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type

Παύλος Μελάς: Νίκησε την ΑΕ Ευόσμου και…κοιτάζει την ουδέτερη ζώνη της Α1

Σπουδαίας σημασίας νίκη πέτυχε ο Παύλος Μελάς του κ. Καζάνα, ασκώντας πλέον ιδιαίτερη πίεση στους διεκδικητές των δύο θέσεων της ουδέτερης και ασφαλούς ζώνης.

Με πρωταγωνιστή τον Νίκο Κουντουρά, που ήταν ο σκόρερ του μοναδικού τέρματος το απόγευμα του Σαββάτου στη Σταυρούπολη, ο γηπεδούχος Παύλος Μελάς ξεπέρασε με σκορ 1-0 το εμπόδιο της ΑΕ Ευόσμου και όχι μόνο διατηρεί το ισχνό του προβάδισμα για μια προνομιούχο θέση στα play-out, αλλά αποτελεί επισήμως μνηστήρα της ουδέτερης ζώνης της Α1 (θέσεις 6-7).

Σε μια μέτρια αναμέτρηση επί μιας κάκιστης και ακατάλληλης για ποδόσφαιρο επιφάνειας, οι δύο ομάδες δεν μπόρεσαν να παίξουν και πολύ ποδόσφαιρο. Η αστοχία τους μάλιστα, σε μερικές από τις ελάχιστες φάσεις που δημιούργησαν, αποδίδεται εύκολα στην κακή επαφή μπάλας-αγωνιστικού χώρου. Η πρώτη καλή στιγμή σημειώθηκε στο 22ο λεπτό, για τον Παύλο Μελά, όταν ο Δημήτρης Χατζόπουλος, κατόπιν αναμπουμπούλας στην αντίπαλη περιοχή, σούταρε μονοκόματα στέλνοντας την μπάλα ψηλά out.
paulos melas ae euosmou1
Στο 30ό λεπτό ήρθε το 1-0: ο Κουντουράς εκτέλεσε απευθείας φάουλ από τα 30-35 περίπου μέτρα, στέλνοντας την μπάλα απευθείας και χωρίς να σκάσει στη γωνία του Αβραμίδη. Ο πορτιέρο της ΑΕ Ευόσμου τραυματίστηκε στην προσπάθεια του να αποκρούσει και αντικαταστάθηκε από τον Ψωμιάδη.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι δύο ομάδες έχασαν πολύ μεγαλύτερες ευκαιρίες και το σκορ θα μπορούσε να έχει αλλάξει. Αρχικά, στο 53′, ο Δημήτρης Χατζόπουλος και πάλι, κατέβασε τη μπάλα στην περιοχή και από το ύψος του πέναλτι σούταρε με το αριστερό, όμως η μπάλα έφτασε χωρίς απειλητική δύναμη στα χέρια του Ψωμιάδη. Στιγμές αργότερα, στο 55′, η ΑΕ Ευόσμου είχε τη μεγαλύτερη ευκαιρία της στο παιχνίδι, με τον Λάμι να κάνει την παράλληλη μπαλιά στον Γιαννιώτη και τον τελευταίο να στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι!

Αργότερα, στο 70′, από δυνατή εκτέλεση πλαγίου out του Καλανίδη προς την περιοχή του Παύλου Μελά, ο Πολυκάρπωφ έπιασε την κεφαλιά αναγκάζοντας τον Καστανίδη να διώξει εντυπωσιακά σε κόρνερ.
paulos melas ae euosmou2
Η τελευταία φάση του παιχνιδιού σημειώθηκε στο 83ο λεπτό, με τον Κουντουρά να επωφελείται από ασυνεννοησία στην άμυνα του Ευόσμου, να πατά περιοχή από τα πλάγια, να σπάει στον επερχόμενο Μυλωνά και τον τελευταίο να μην βρίσκει την μπάλα γεμάτα, με αποτέλεσμα να τη στέλνει ψηλά out.

Στο τέλος της αναμέτρησης, μετά από κάποιο χτύπημα εκτός φάσης, υπήρξε σύρραξη και ο διαιτητής Τσιαουσίδης απέβαλε απευθείας τους Παντελίδη και Αγαπητό.

Με το τρίποντο αυτό, πάντως, ο Παύλος Μελάς έφτασε τους 37 βαθμούς, μειώνοντας Αχιλλέα Τριανδρίας, ΑΕ Ευόσμου και Κεραυνό Κολχικού, μόλις στο -5 από την ουδέτερη ζώνη του πρωταθλήματος. Μάλιστα, διατήρησε τη διαφορά τριών βαθμών από τον ΠΟ Μαλακοπής, άρα και το προνόμιο να παίξει εντός έδρας στα play-out σε περίπτωση που τελικά συμμετάσχει σε αυτά. Δεν απομένουν πολλές αγωνιστικές (τρεις) και άρα οι Σταυρουπολίτες δεν έχουν πολύ χρόνο να φτάσουν στην…ασφάλεια, ωστόσο έχουν ένα ισχυρό κίνητρο για τα τελευταία παιχνίδια, το οποίο ενδεχομένως και να τους δώσει το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα στα play-out.

Παύλος Μελάς (Καζάνας): Καστανίδης, Χατζόπουλος Κ. (88′ Κίτσιος), Τσεβρεντζής, Χατζόπουλος Δ., Νικολαΐδης, Φειδάκης, Σαρηγιαννίδης (82′ Τσαρουχίδης), Σταμάτης (77′ Μυλωνάς), Παντελίδης, Κουντουράς, Κωνσταντινίδης (72′ Αμοιρίδης).

ΑΕ Ευόσμου (Ζωμένος): Αβραμίδης (35′ λ.τρ. Ψωμιάδης), Σαμπιασβίλι, Χατζιάρας (74′ Αθανασιάδης), Χατζηκυριακίδης, Πολυκάρπωφ, Ταραμάς, Αγαπητός, Λάμι, Παπατριανταφύλλου (74′ Καρράς), Καλανίδης, Γιαννιώτης.

Διαιτησία: Τσιαουσίδης (Νταβέλας – Χατζηβασιλείου)