Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type

Μ-Α-Τ-Σ-Α-Ρ-Α στην Επανομή: Στο 2-2 Αναγέννηση και Παύλος Μελάς!

Tι ματς και αυτό. Αναγέννηση Επανομής και Παύλος Μελάς όταν βρίσκονται μεταξύ τους προσφέρουν έντονες συγκινήσεις και κάθε αγώνας τους είναι καλύτερος από τον προηγούμενο. Τουλάχιστον για τους θεατές.

Γκολ, θέαμα, ομηρικές μάχες, ένταση, αποβολές, πέναλτι. Όλα. Όλα τα είχε ο σημερινός αγώνες, όπου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 2-2 και την Αναγέννηση Επανομής να βρίσκεται πλέον στο -2 από τη δεύτερη θέση που βρέθηκε ο Αχιλλέας Τριανδρίας, με τη πρόσφατη νίκη του επί του ΑΟ Καρδίας.

Σήμερα η βαθμολογία των play-off
Επανομή 6
Τριανδρία 4
Παύλος Μελάς 3
Καρδία 1

ΈΧΑΣΕ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ Ο ΠΑΥΛΟΣ ΜΕΛΑΣ
Η ομάδα του Βαγγέλη Μαυροβουνιώτη μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, δείχνοντας να έχει περισσότερο καθαρό μυαλό και κατάφερε στα πρώτα είκοσι λεπτά να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων. Στο 9′ μετά από εκτέλεση φάουλ του Κώστα Παπαδόπουλου και απόκρουση του Γιαρμά σε κεφαλιά του Νικολίτση, ο Ζλατίντσης πήρε το ριμπάουντ και με διπλή προσπάθεια έκανε το 0-1. Δέκα λεπτά αργότερα στη 2η καθαρή ευκαιρία του Παύλου Μελά, ο Ζλατίντσης χρίστηκε ξανά σκόρερ, αφού μετά από σουτ του Κωνσταντινίδη και απόκρουση του Γιαρμά, βρέθηκε στη πορεία της μπάλας και από κοντά έκανε το 0-2.

Στη συνέχεια, ήταν η σειρά της Επανομής να φτάσει κοντά στο γκολ, ωστόσο σε δύο τεράστιες διπλές ευκαιρίες στο ημίωρο της αναμέτρησης, μια με τον Αθανασίου και άλλη μία με τον Νικολίτση, οι Σταυρουπολίτες διατήρησαν το 0-2.

Και ενώ ο αγώνας έδειχνε να πηγαίνει στο ημίχρονο με αυτό το προβάδισμα των Σταυρουπολιτών, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που στις καθυστερήσεις κέρδισαν πέναλτι και με εύστοχη εκτέλεση του Κώστα κατάφεραν να μειώσουν σε 1-2.

Εδώ αξίζει να αναφερθεί ότι τόσο στο πρώτο μέρος όσο και στο δεύτερο, υπήρχαν συνέχεια δυνατά μαρκαρίσματα και αψιμαχίες μεταξύ των ποδοσφαιριστών με το έργο του Βουρνέλη να μοιάζει ιδιαίτερα δύσκολο.

Στην επανάληψη, οι Επανομίτες μπήκαν πιο αποφασισμένοι και με καλύτερη ψυχολογία μετά το γκολ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ωστόσο τέσσερα λεπτά μετά την εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου, έμειναν με 10 παίκτες ύστερα από την αποβολή με 2η κίτρινη κάρτα του Κώστα Μπαλασά για προβολή πάνω στον Λεωνίδα Κολώνη. Μια απόφαση που έφερε αντιδράσεις από πλευράς γηπεδούχων.

Παρά όμως το γεγονός αυτό, ο Παύλος Μελάς δε κατάφερε να αξιοποιήσει τους ελεύθερους χώρους που βρήκε, διατηρώντας ωστόσο σχετικά εύκολα αυτό το 1-2 τουλάχιστον μέχρι το 80′. Από εκεί και πέρα, το παιχνίδι άνοιξε για τα καλά, οι Επανομίτες έπαιξαν ψυχωμένα και τελικά έφτασαν στην ισοφάριση με το γκολ του Βασίλη Μπαλασά στο 85′.

Σε κείνο το σημείο, η ένταση ανέβηκε για τα καλά. Οι παίκτες των δύο ομάδων είχαν και πάλι αψιμαχίες στον αγωνιστικό χώρο, με τον διαιτητή Βουρνέλη να διακόπτει το παιχνίδι και εν τέλει να αποβάλλει τον Κωνσταντινίδη του Παύλου Μελά και τον τερματοφύλακα Γιαρμά της Επανομής.

Στις καθυστερήσεις και ενώ οι φιλοξενούμενοι αγωνιζόντουσαν και πάλι με παίκτη περισσότερο, τις μεγαλύτερες ευκαιρίες, τις δημιούργησαν οι γηπεδούχοι, αμφότερες στις καθυστερήσεις. Μια με τον Παπαζαχαρία και μια με τον Λιώνη. Και στις δύο περιπτώσεις, ο τερματοφύλακας του Παύλου Μελά Αθανασίου κράτησε όρθια την ομάδα του και διατήρησε το 2-2 μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟΣ ΚΟΛΩΝΗΣ

MVP: Παρά τα δύο γκολ που σημείωσε ο Απόλλων Ζλατίντσης, αυτός που επί 90 λεπτά έδωσε αμέτρητες μονομαχίες και σημαντικές παρεμβάσεις αλλά και σωστές μεταβιβάσεις ήταν ο Λεωνίδας Κολώνης. Ο έμπειρος στόπερ έδειξε να έχει φοβερή χημεία με τον Αστέρη Νικολίτση και ήταν συγκλονιστικός καταφέρνοντας μαζί με τον Αθανασίου να αποτελέσουν τους πολυτιμότερους της αναμέτρησης.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Από εκεί όπου ο Παύλος Μελάς έδειξε ότι μπορεί να φύγει με τη νίκη από την Επανομή έχοντας μια συγκροτημένη παρουσία μέχρι το 80′, τα συνεχόμενα νεύρα και διακοπές αποσυντόνισαν τους Σταυρουπολίτες, οι οποίοι έτσι όπως εξελίχθηκε ο αγώνας και με τις δύο τεράστιες ευκαιρίες που είχε η Αναγέννηση Επανομής στο φινάλε, σίγουρα θα έχουν φύγει ευχαριστημένοι. Σε γενικές γραμμές δίκαιο αποτέλεσμα το 2-2.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΕΠΑΝΟΜΗΣ – ΠΑΥΛΟΣ ΜΕΛΑΣ 2-2

ΕΠΑΝΟΜΗ (Μπαλασάς): Γιαρμάς, Νταντάμης, Σιμιγδαλάς, Παπαζαχαρίας, Γολιδόπουλος, Κώστας, Χαλκιάς, Μάντζιος, Πανιτσίδης, Μπεκιάρης, Μπαλασάς Κ.

ΜΕΛΑΣ (Μαυροβουνιώτης): Αθανασίου, Δαμιανίδης, Παπαδόπουλος Κ., Νικολίτσης, Κολώνης, Κοσμούδης, Παπαδόπουλος Απ., Ρουσιτάι, Ζλατίντσης, Παπαδόπουλος Σ., Κωνσταντινίδης

Διαιτησία: Βουρνέλης (Αϊναλής-Τοροσιάδης)