Exact matches only
Filter by Custom Post Type

Κεραυνός Αγγελοχωρίου: Προετοιμασία ενόψει Αριστοτέλη Καλαμαριάς

Με τον Αριστοτέλη Καλαμαριάς το ξεκίνημα για τον Κεραυνό Αγγελοχωρίου.

Ολοκληρώθηκε χθες ηκλήρωση για την 1η αγωνιστική του 3ου ομιλου της Α κατηγορίας της Ε.Π.Σ.Μ. στον οποίο λαμβάνει μέρος η ομάδα του Κεραυνού Αγγελοχωρίου. Πρώτος αντίπαλος η ομάδα του Αριστοτέλη Καλαμαριάς στο γήπεδο του Αγγελοχωρίου το Σαββατοκύριακο 14-15 Σεπτεμβρίου σύμφωνα με την προκήρυξη της Ε.Π.Σ.Μ.

Η ομάδα του Ζήση Τσέκου συνεχίζει την προετοιμασία της για 3η εβδομάδα με καθημερινές προπονήσεις και σιγά σιγά προστίθενται και οι νέες μεταγραφές και γίνεται το  “μοντάρισμα” της ομάδας. Αξίζει να σημειωθεί πως στην προετοιμασία συμμετέχουν και ποδοσφαιριστές από την Κ-17 της ομάδας αφού έχουν το “προτέρημα” να έχουν τον Ζήση Τσέκο προπονητή της Ανδρικής ομάδας και δικό τους προπονητή με αποτέλεσμα να υπάρχει ένα κοινό πλάνο προπονήσεων έτσι ώστε να μπορέσει να πάρει η ομάδα όσα περισσότερα μπορεί από τα παιδιά που την περσινή χρονιά 2017-2018 αναδείχθηκαν πρωταθλητές στην κατηγορία Κ-15 της Ε.Π.Σ.Μ. αλλά και την φετινή 2018-2019 να βρεθούν μια ανάσα από την είσοδο τους στις καλύτερες 4 ομάδες στην κατηγορία Κ-16 υπό της οδηγίες του Βασίλη Λευθερούδη και τώρα ήρθε το πλήρωμα του χρόνου για να κάνουν το βήμα παραπάνω και να πλαισιώσουν την Ανδρική ομάδα χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν θα συμμετέχουν στην κατηγορία που ανήκουν ηλικιακά την Κ-17 δηλαδή ειδικά μετά και την περσινή πετυχημένη χρονιά για αυτούς.

Το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε έγιναν 2 δυνατά φιλικά με ομάδες της Α1 κατηγορίας το Σάββατο με την Καρδία και την Κυριακή το απόγευμα με νεοφώτιστη στην Α1 ομάδα του Ποσειδώνα Καλαμαριάς.

Στο παιχνίδι με την Καρδία έγιναν αρκετές φάσεις και οι προπονητές δοκίμασαν σχήματα και όλους τους ποδοσφαιριστές που είχαν στην διάθεση τους. Αν και βρισκόμαστε ακόμα σε περίοδο προετοιμασίας και τα αποτελέσματα αυτά δεν έχουν καμία απολύτως σημασία η ομάδα του Αγγελοχωρίου κέρδισε με 4-2. Το παιχνίδι ξεκίνησε με χαμένο πέναλτι από το 5ο λεπτό για την Καρδία το οποίο απέκρουσε δύσκολα ο τερματοφύλακας του Κεραυνού Χρυσουλάς και στο 24’ άνοιξε το σκορ ο Τσόνιας  παίρνοντας το ριμπάουντ από την ασθενής απόκρουση του Χρυσουλά και με κοντινό σουτ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Γιώργου Τζόλα. Το γκολ αυτό αφύπνισε τους ποδοσφαιριστές της ομάδας του Αγγελοχωρίου και στο 34’ ήρθε η ισοφάριση μετά από σέντρα του Χαρίσκου και προβολή του Τραχανά η μπάλα παίρνει περίεργη πορεία και με αρκετά φάλτσα καταλήγει στα δίχτυα του Αθανασίου. Στο αμέσως επόμενο λεπτό γίνεται και η ανατροπή μετά από όμορφη ενέργεια και πλαγιοκόπηση του Χατζόπουλου ο Τραχανάς πιάνει το σουτ και γίνεται το 2-1. Στο 40’ προσπάθεια να τριπλάρει ο τερματοφύλακας της Καρδίας τον Σκίουλα, πιέζει και καταφέρνει να κερδίσει την μπάλα πλάγια και έξω από την περιοχή της Καρδίας ο σέντερ φορ του Κεραυνού και με δύσκολο σουτ πετυχαίνει το 3-1. Στο 41’ τραυματισμός (ευτυχώς ελαφρύς) του Παπαφιλίππου στην θέση του ο Γουργουτζίδης ο οποίος και θα είναι ο δημιουργός του τέταρτου τέρματος για την ομάδα του Ζήση Τσέκου όταν στο 44’ κάνει μια όμορφη προσπάθεια από δεξιά, μπαίνει στην περιοχή από πλάγια και την κατάλληλη στιγμή δίνει την ασίστ στον Αλεξόπουλο Φ. και αυτός με δυνατό σουτ μέσα από την μικρή περιοχή δίνει προβάδισμα 3 γκολ για την ομάδα του.

Στο δεύτερο ημίχρονο έγιναν αρκετές αλλαγές και από τους 2 προπονητές, το παιχνίδι κύλησε χωρίς πολλές φάσεις μιας και βγήκε και η κούραση από τις συνεχείς προπονήσεις των αθλητών και λίγο πριν το τέλος στο 86’ πάλι ο Τσακιρίδης με κεφαλιά θα γράψει το τελικό 4-2 για την ομάδα του Κεραυνού Αγγελοχωρίου.

Στον αγώνα της Κυριακής με την ομάδα του Ποσειδώνα Καλαμαριάς το Αγγελοχώρι έχασε με 0-1 μετά από όμορφη κεφαλιά στο 61’ από τον Καρκατζάνη μετά από κόρνερ που κέρδισε η ομάδα της Καλαμαριάς. Στα του παιχνιδιού και πάλι οι προπονητές των 2 ομάδων δοκίμασαν όλους τους ποδοσφαιριστές που είχαν στην διάθεση τους, έγιναν αρκετές φάσεις στο πρώτο ημίχρονο ειδικά για την ομάδα του Ποσειδώνα που μπήκε πιο ζεστά στον αγώνα όμως άλλοτε η αστοχία και άλλοτε η εμπειρία του τερματοφύλακα Χρυσουλά κράτησαν το παιχνίδι στο 0-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο και πάλι έγιναν αρκετές αλλαγές από τους 2 προπονητές ο ρυθμός έπεσε όπως ήταν φυσιολογικό αφού υπήρξε και ο παράγοντας θερμοκρασία και ζέστη κάτι που δυσκόλεψε τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών και των 2 ομάδων και το τέλος του παιχνιδιού βρήκε νικήτρια την ομάδα του Βασίλη Μιχαηλίδη με σκορ 0-1.

Επόμενη αναμέτρηση για την ομάδα του Κεραυνού Αγγελοχωρίου την Τετάρτη στο γήπεδο του  με την ομάδα του Τριλόφου.