Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type

Δύο αγώνες πριν την… Α1 ο ΑΟΚ Αγίου Αθανασίου

Την 13η νίκη του μέσα στην έδρα του πήρε ο ΑΟΚ Αγίου Αθανασίου, κερδίζοντας με ανατροπή (2-1) τον Ελευθεριακό, με τα επεισόδια που έλαβαν μέρος στον αγωνιστικό χώρο, να στιγματίζουν το σημερινό ντέρμπι.Οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο στο αγωνιστικό κομμάτι, με τον «αέρα» να δίνει την υπεροχή στον Ελευθεριακό στο πρώτο μέρος και στην επανάληψη στους γηπεδούχους.

Το πρώτο δεκάλεπτο πάντως ξεκίνησε με εκατέρωθεν φάσεις για τις δύο ομάδες, οι οποίες είχαν από δύο καλές ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ. Στο 30ο λεπτό όμως, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν μετά από εκτέλεση πλαγίου, όπου ο Βενέτης ως τελικός αποδέκτης της, από κοντινή θέση, έκανε το 0-1.

Στην επανάληψη και πριν καλά-καλά συμπληρωθούν δύο λεπτά, ξαφνικά από το πουθενά, δημιουργήθηκαν επεισόδια στη κερκίδα, τα οποία κατέληξαν στον αγωνιστικό χώρο, με «φουσκωτούς» να χτυπάνε στο κέντρο το γηπέδου και μπροστά στα μάτια των παικτών, άνθρωπο του ΑΟΚ Αγίου Αθανασίου.

Ο Στάθης Γκορτσίλας διέκοψε κατευθείαν το παιχνίδι για περίπου 15 λεπτά, μαζεύοντας όλους τους ποδοσφαιριστές κοντά του και αναφέροντας τους, ότι για να ξεκινήσει ξανά το παιχνίδι, θα πρέπει να έρθει αστυνομική δύναμη στο γήπεδο, για την ομαλή διεξαγωγή του αγώνα.

Μια διακοπή όπου αντί να ευνοήσει τον Ελευθεριακό που είχε το προβάδισμα, τελικά ευνόησε βάσει της εξέλιξης, τους γηπεδούχους. Με τον άνεμο στα υπέρ τους πλέον, οι παίκτες του Κώστα Κορμαρή έκαναν την ανατροπή μέσα σε πέντε λεπτά! Ένα λεπτό μετά την επανέναρξη, η μπάλα από εκτέλεση κόρνερ του Μπούκα πήρε τρομερή ταχύτητα με τον αέρα και την έστειλε στα δίχτυα του Καρσίκη, για να γίνει το 1-1, στο 70ο λεπτό.

Πέντε λεπτά αργότερα και πριν καλά-καλά προλάβουν να αντιδράσουν, οι Καβακλιώτες «χτύπησαν» ξανά με τον Σάκη Μπαρντούσι, ο οποίος με ένα πραγματικά πανέμορφο γκολ, έκανε το 2-1 και έδωσε κάπου εκεί στην ομάδα του το… πάνω χέρι για την 2η θέση.

Στο τελευταίο «καθαρό» 20 λεπτό ποδοσφαίρου, οι γηπεδούχοι θωράκισαν τα μετόπισθεν και κατάφεραν να κρατήσουν το 2-1 μέχρι τέλους, σε ένα διάστημα, όπου οι Χαρμανκιώτες απειλούσαν κυρίως από στατικές φάσεις.

Το τελευταίο σφύριγμα του Γκορτσίλα βρήκε τους παίκτες του ΑΟΚ να πανηγυρίζουν στο κέντρο του γηπέδου και πλέον να περιμένουν τα Κουφάλια, σε ένα -ίσως- αδιάφορα βαθμολογικά παιχνίδι, σε περίπτωση αύριο νίκης των Κουφαλίων επί της Γέφυρας, που θα τους δώσει τον τίτλο.

MVP: Ο 18χρονος Σάκης Μπαρντούσι ήταν ο κορυφαίος του παιχνιδιού. Έτρεξε, μάρκαρε, έβαλε τα πόδια του στη φωτιά και ταλαιπωρούσε σε μόνιμη βάση την άμυνα του Ελευθεριακού. Το γκολ που πέτυχε ήταν το… κερασάκι στην εξαιρετική εμφάνιση του και δικαιωματικά παίρνει τον άτυπο τίτλο του MVP. Από τον Ελευθεριακό, κυρίως στο πρώτο μέρος, ξεχώρισε ο Ραφαήλ Τούσα, ο οποίος πραγματικά ήταν το… Α και το Ω των φιλοξενούμενων στο χώρο του κέντρου.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Άριστη η διαιτησία του Στάθη Γκορτσίλα και των βοηθών Ηλία Παπαδόπουλου και Νατσιόπουλου. Πραγματικά σε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι, με πολλά δυνατά μαρκαρίσματα, με αρκετές κίτρινες κάρτες αλλά και με διακοπή.

ΑΟΚ Αγίου Αθανασίου – Ελευθεριακός 2-1

Σκόρερ: Βενέτης (30’), Μπούκας (70’), Μπαρντούσι (75’)

Διαιτησία: Γκορτσίλας (Παπαδόπουλος – Νατσιόπουλος)

ΑΟΚ: Χατζόπουλος, Τάφα, Κουνουπάκης, Φιγκούρι, Σάμιος, Βέλιος, Λαφτσίδης, Χατζημιχαήλ, Μπαρντούσι, Μπούκας, Μιμηκόπουλος

Αγωνίστηκαν επίσης οι: Μιμηκόπουλος Ι. , Τάχατος, Αρβανίτης

ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΚΟΣ: Καρσίκης, Βενέτης, Πασχαλίδης, Ψαρόπουλος, Χελιδώνης, Καϊμακαμίδης, Βιλανάκης, Μαρμαράς, Ευθυμιάδης, Τούσα, Χαιρόπουλος

Αγωνίστηκαν επίσης οι: Ακούτης, Κατεμίδης, Σαλπιγγίδης