Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type

Βάφτηκε «ερυθρόλευκο» το ντέρμπι της Δύσης – «Φωνάζει» ο Παύλος Μελάς (pics)

Ο Φοίνικας ήταν τελικά ο νικητής του γειτονικού ντέρμπι με τον Παύλο Μελά, κερδίζοντας με 1-0 χάρη στο πέναλτι-γκολ του Σοφοκλή Τσουκαλίδη, με τους Σταυρουπολίτες να έχουν έντονα παράπονα από τον διαιτητή Βουρνέλη.

Σε ένα παιχνίδι με πολλές δυνατές μονομαχίες αλλά και για γερά νεύρα, ο Παύλος Μελάς μπήκε καλύτερα στο πρώτο εικοσάλεπτο και θα μπορούσε να είχε ανοίξει το σκορ, σε δύο περιπτώσεις. Τόσο με τον Κώστα Γεροντίδη όπως επίσης και με τον Πάνο Γουγουτσά.

Οι Πολιχνιώτες κόντρα στη ροή του αγώνα, κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα στο σκορ. Συγκεκριμένα, σε ένα μαρκάρισμα του Κώστα Νικολαϊδη πάνω στον Σάββα Καμενίδη, ο διαιτητής Βουρνέλης έδειξε την άσπρη βούλα. Ένα πέναλτι που αμφισβητήθηκε έντονα από τους Σταυρουπολίτες, με αποτέλεσμα για περίπου ένα λεπτό το παιχνίδι να σταματήσει από τις διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων. Με το που κόπασαν οι διαμαρτυρίες, ο Σοφοκλής Τσουκαλίδης εκτέλεσε το πέναλτι, το οποίο απέκρουσε ο Τάσος Καρυπίδης, μια εκτέλεση όμως που ακυρώθηκε από τον ρέφερι καθώς οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων μπήκαν νωρίτερα από την εκτέλεση στη μεγάλη περιοχή. Εκεί τα αίματα άναψαν και πάλι. Νεύρα, ένταση και γενικότερα η κατάσταση έδειχνε να ξεφεύγει για μια στιγμή, η οποία όμως μετά από λίγα λεπτά ηρέμησε με την παρέμβαση των ψυχραιμότερων.

Ο Σοφοκλής Τσουκαλίδης με τη δεύτερη, νίκησε τον Καρυπίδη και άνοιξε το σκορ για τον Φοίνικα, σκοράροντας κόντρα στην πρώην ομάδα του, στο 23ο λεπτό.

Από κείνο το σημείο και μετέπειτα, οι Σταυρουπολίτες αν και προσπάθησαν να απειλήσουν την εστία του Αβραμίδη, έδειξαν να χάνουν την ψυχραιμία τους και το καθαρό μυαλό.

Στην επανάληψη, το σκηνικό ήταν ίδιο όπως και στις αρχές του πρώτου, με τον Παύλο Μελά να πιέζει για την ισοφάριση αλλά από την άλλη πλευρά, τον Φοίνικα, να κλείνει καλά όλους τους χώρους και να αποτρέπει την μεγάλη ευκαιρία στα καρέ του Αβραμίδη. Όσο περνούσε η ώρα και ενώ ο Φοίνικας έπαιζε το παιχνίδι των αντεπιθέσεων, ο Παύλος Μελάς που έχασε νωρίτερα την ευκαρία να ισοφαρίσει στην κλασσική ευκαιρία του Γεροντίδη (65′), έμεινε με 10 παίκτες ύστερα από αποβολή του Νερσεσιάν με δεύτερη κίτρινη κάρτα, και λίγο αργότερα με 9 ποδοσφαιριστές, με την αποβολή με δεύτερη κίτρινη του Κώστα Γεροντίδη.

Από κείνο το σημείο και μετά, δεν παίχτηκε καθόλου ποδόσφαιρο. Ο Φοίνικας παρά το αριθμητικό πλεονέκτημα του, κοιτούσε περισσότερο να καλύψει τα μετόπισθεν του για να κρατήσει το «μηδέν» και ο Παύλος Μελάς να θέλει με δύο παίκτες λιγότερους αλλά να μην μπορεί. Το 1-0 παρέμεινε μέχρι τέλους, με τον Φοίνικα να ολοκληρώνει το παιχνίδι με δέκα παίκτες, καθώς σε μια άλλη αμφισβητούμενη φάση στις καθυστερήσεις, ο Καμενίδης δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα για πέναλτι, χάνοντας πλέον το ματς με την Μαλακοπή.

Το τέλος βρήκε τους Πολιχνιώτες να πανηγυρίζουν το «τρίποντο» της νίκης σε αυτό το παραδοσιακό ντέρμπι αλλά και τους ανθρώπους του Παύλου Μελά να διαμαρτύρονται έντονα για την διαιτησία του Μάνθου Βουρνέλη.

Η αλήθεια είναι ότι το παιχνίδι είχε πολλές αμφισβητούμενες φάσεις αλλά και πολλά νεύρα, με τον Παύλο Μελά ουσιαστικά να είναι ο ζημιωμένος από την εξέλιξη καθώς ενώ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων μέχρι το γκολ του Φοίνικα, από κει και πέρα έδειξε ένα διαφορετικό πρόσωπο, αλλά και μετράει τρεις σημαντικές απουσίες ενόψει Κουφαλίων με τους τιμωρημένους Νερσεσιάν, Γεροντίδη και Νικολαϊδη (μετά το τέλος του αγώνα).

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ – ΠΑΥΛΟΣ ΜΕΛΑΣ 1-0
Σκόρερ: Τσουκαλίδης Σ. 23′
Διαιτησία: Βουρνέλης (Νικολαϊδης Κ.- Τοροσιάδης)

ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Χασιώτης): Αβραμίδης, Τσουκαλίδης Γ., Ατματζίδης, Καιδατζής, Ανταβαλής, Δεδούσης, Σαββίδης, Μαρίγκος, Καμπεράι, Τσουκαλίδης Σ., Καμενίδης
Αγωνίστηκαν επίσης οι: Μυλωνάς, Χατζηαγοράκης

Π. ΜΕΛΑΣ (Τσουκαλίδης): Καρυπίδης, Νερσεσιάν, Αμοιρίδης, Πλίκας, Νικολαϊδης, Λάμπρου, Γεροντίδης, Χατζηχαριστός, Γουγουτσάς, Ιωαννίδης, Παρασκευαϊδης
Αγωνίστηκαν επίσης οι: Πανουργιάς, Μπουλογεώργος και Γκουβάρας