Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type

Α1: Τριπλή ισοβαθμία στη κορυφή, μόλις ένα «διπλό» σε 8 αγώνες

Μετά την ήττα του Ποσειδώνα Καλαμαριάς στη Σίνδο, η ΑΕ Ευόσμου υποχρέωσε τον Ηρακλή Αμπελοκήπων στη πρώτη του ήττα, νικώντας τον με 2-1 και πιάνοντας Ποσειδώνα και Ηρακλή στη κορυφή της Α1.

Με δύο γκολ του Φιλιππίδη, το ένα με πέναλτι, η ομάδα του Κώστα Κορμαρή πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση στο 2ο μέρος, έφτασε στη νίκη, χάνοντας ένα κάρο ευκαιρίες, αλλά βρίσκοντας τον δρόμο προς τη νίκη με εύστοχο πέναλτι, το οποίο αμφισβητήθηκε από τους Αμπελοκηπιώτες. Σε μεγάλη ημέρα ο τερματοφύλακας Καράμπελας.

Στα Κουφάλια, η ομάδα του Ανέστη Τσιτενίδη πήρε μια ιδιαίτερα αγχωτική νίκη απέναντι στον Φοίνικα Πολίχνης με 3-2, καταφέρνοντας να βρεθεί και πάλι σε απόσταση αναπνοής από τη κορυφή.

Στον Λαγκαδά, ο Ιάσων Αυγής επέστρεψε στις νίκες, κερδίζοντας με 1-4 την ουραγό ΑΠΕΛ και παραμένοντας και αυτός στις υψηλές θέσεις της βαθμολογίας.

Ακόμα μια νίκη πήρε με τη σειρά του ο Εθνικός Σοχού, με την ομάδα του Γιάννη Παγώνη να κερδίζει με 3-0 τον ΠΑΟ Ξυλούπολης και ροκανίζοντας τη διαφορά από τη κορυφή στο -2.

Στους Νέους Επιβάτες, ο ΠΑΟΝΕ κατάφερε να πάρει μια σπουδαία νίκη -τόσο βαθμολογικά όσο και ψυχολογικά-, νικώντας με 3-2 τον Ολυμπιακό Κυμίνων, με τον προπονητή των «ερυθρολεύκων» Σταύρο Βαγγελόπουλο να παραιτείται μετά το τέλος της αναμέτρησης.

Τέλος, στη Χαλάστρα, ο Καμπανιακός πήρε το πολύτιμο τρίποντο με αντίπαλο την Αναγέννηση Χαλκηδόνας, χάρη στα γκολ που σημείωσαν οι νεαροί Καμπέρι και Σαλπιγγίδης.

7η αγωνιστική

ΑΕ Ευόσμου – Ηρακλής Αμπελοκήπων: 2-1 (Φιλλιπίδης 7′, 78. πεν./ Γιαξής 36′)

ΠΑΟ Κουφαλίων – Φοίνικας Πολίχνης: 3-2 (Πολίτης, Χατζηλιάδης, Κατσιπίδης / Καμενίδης 2 με πεν.)

ΠΑΟΝ Επιβατών – Ολυμπιακός Κυμίνων: 3-2  (Ναλμπάντης 18′, Λημνιός 27΄πεν., Γιουλδούρης 87′ / Νικολαΐδης 37′, Παρούσης 59′)

ΑΠΕ Λαγκαδά – Ιάσων Αυγής:  1-4   ( / Παναγιωτόπουλος 2, Αντωνιάδης, Βαρότσης)

ΑΟ Καρδίας – Ιωνικός: 3-0 (Εμμανουηλίδης 2, Γκόλιας)

Εθνικός Σοχού – ΠΑΟ Ξυλούπολης: 3-0  (Κωνσταντάγκας, Τρικαλόπουλος 2)

Ομόνοια Σίνδου – Ποσειδώνας Καλαμαριάς: 2-0  (Παντελίδης πεν., Παναγιώτη πεν.)

Καμπανιακός – Αναγέννηση Χαλκηδόνας: 2-0  (Καμπέρι, Σαλπιγγίδης)

Ρεπo: Παύλος Μελάς

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Καρδία-Ιωνικός: Μπουτσικός (Κουφός- Τσεχελίδης)

Ομόνοια-Ποσειδώνας: Μιχούλιας (Νικολαϊδης-Κορωνάς)

ΑΕΕ – Ηρακλής: Βανδουλάκης (Παπαδόπουλος Η. – Πατσιάς)

Καμπανακός-Χαλκηδόνα: Παπαγγέλης (Νατσιόπουλος-Μαδίτσης)

Σοχός-ΠΑΟΞ: Μπάτζιος (Στάγκος – Μπότος)

Κουφάλια-Φοίνικας: Βουρνέλης (Φράγιος-Τυριακίδης)

ΠΑΟΝΕ – Κύμινα: Μάστακας (Νικολαϊδης-Αϊναλής)

ΑΠΕΛ – Αυγή: Παγώνης (Μερκενίδης Α. – Νικολόπουλος)

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Ηρακλής Αμπελοκήπων  14   (15-5)

—————————–

ΑΕ Ευόσμου   14    (9-4)

Ποσειδώνας Καλαμαριάς   14   (8-4)

ΠΑΟ Κουφαλίων    12*   (7-4)

Εθνικός Σοχού   12*   (8-4)

—————————

Ιάσων Αυγής   11*      (9-3)

ΠΑΟΝΕ  11     (13-9)

Ομόνοια Σίνδου   12  (7-3)

Καμπανιακός   10      (11-4)

———————–

Ολυμπιακός Κυμίνων  10   (8-6)

ΠΑΟ Ξυλούπολης    7*    (6-8)

Παύλος Μελάς    6*     (4-5)

ΑΟ Καρδίας     6        (11-12)

Χαλκηδόνα  6    (5-12)

Φοίνικας Πολίχνης    5*   (8-13)

——————-

Ιωνικός   5    (4-13)

ΑΠΕΛ    0*     (5-22)

 

Επόμενη αγωνιστική (8η)

ΠΑΟ Κουφαλίων – ΑΕ Ευόσμου: –

Ηρακλής Αμπελοκήπων – ΠΑΟΝ Επιβατών: –

Φοίνικας Πολίχνης – ΑΠΕ Λαγκαδά: –

Ολυμπιακός Κυμίνων – ΑΟ Καρδίας: –

Ιάσων Αυγής – Εθνικός Σοχού: –

Ιωνικός – Ομόνοια Σίνδου: –

ΠΑΟ Ξυλούπολης – Παύλος Μελάς: –

Ποσειδώνας Καλαμαριάς – Καμπανιακός: –

Ρεπό: Αναγέννηση Χαλκηδόνας

Περισσότερα Άρθρα