Αν νομίζεις ότι τα έχεις δει όλα τότε δεν ήσουν στο ΠΑΟΚ Πολίχνης – ΑΕΝ Αστραπή Θεσσ/κης

Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Απίστευτη ματσάρα στην Ηλιούπολη που θα κάνουμε καιρό να ξεχάσουμε!

Ποιος είπε ότι το Γ τοπικό δεν προσφέρει συγκινήσεις; Την ώρα, λοιπόν, που όλοι εντυπωσιάζονταν από το 5-3 της Ομόνοιας Σίνδου επί του Εθνικού Σοχού, τα απανωτά τέρματα στο Ηρακλής Αμπελοκήπων – ΑΟ Καρδίας και το… ντόρτι της Μαλακοπής στο Κολχικό, η ΑΕΝ Αστραπή Θεσσαλονίκης του Κώστα Τριανταφυλλίδη πραγματοποιούσε την πιο επική ανατροπή που είδαμε φέτος στα πρωταθλήματα της ΕΠΣΜ!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε για τον ΠΑΟΚ Πολίχνης η αναμέτρηση, αφού ο αρχηγός των γηπεδούχων, Παπαδόπουλος, συμπλήρωσε αυθεντικό χατ-τρικ πριν ακόμα συμπληρωθούν 40 λεπτά αγώνα, προμηνύοντας συντριβή της ΑΕΝ! Η τελευταία κατάφερε πάντως να μειώσει στην εκπονή του ημιχρόνου με τον Βασιλειάδη, ώστε δύο ομάδες πήγαν με το 3-1 στα αποδυτήρια και οι ασπρόμαυροι να βρίσκονται πολύ κοντά σε ένα τρίποντο που θα τους έβαζε «ζεστά» στο παιχνίδι των play-off και θα μείωνε την διαφορά από τους φιλοξενούμενους.

Η ΑΕΝ Αστραπή-Θεσσαλονίκης, όμως, αφού πρώτα συνήλθε εκμεταλλευόμενη στο έπακρο το 15λεπτο της ανάπαυλας, εξέτασε την κατάσταση, υπολόγισε τις πιθανότητες της και βγήκε στο γήπεδο και κυνήγησε την… νίκη! Παράλογο; Ναι. Αδύνατο; Όχι, όπως τελικά αποδείχθηκε.

Για περίπου μισή ώρα, ο ΠΑΟΚ Πολίχνης διατηρούσε στο… ψυγείο τον αντίπαλο και, ως εκ τούτου, με ασφάλεια το προβάδισμα του. Στο 74′, ωστόσο, ο Τάσης σημείωσε το δεύτερο γκολ για την ΑΕΝ, ξαναβάζοντας τους φιλοξενούμενους, επίσημα πια, στο παιχνίδι και δίνοντας στο τελευταίο ιδιαίτερο ενδιαφέρον.

Το φινάλε ήταν αν μη τι άλλο χιτσκοκικό και γκρανγκινιολικό, όπως συνηθίζει να περιγράφει παρόμοιες καταστάσεις και διάσημος συνάδελφος. Η χρυσή αλλαγή του Τριανταφυλλίδη, ο Άρης Καρυπίδης, έφερε το παιχνίδι σε πλήρη ισορροπία όταν σκόραρε στο 85′ μετά από αναταραχή εντός της μικρής περιοχής των γηπεδούχων! Και σαν να μην έφτανε αυτή η ψυχρολουσία για τους τελευταίους, στο 93ο λεπτό, ήρθε και πάλι ο Μάκης Βασιλειάδης να σκοράρει και να ολοκληρώσει μία από τις επικότερες ανατροπές που έχουμε δει στα πρωταθλήματα της ΕΠΣΜ και σίγουρα τη σπουδαιότερη εφετινή!

Η νίκη, φυσικά, δεν ήταν απλώς νίκη γοήτρου για την ΑΕΝ Αστραπή Θεσσαλονίκης, αλλά ενείχε και τεράστια βαθμολογική αξία, αφού σήμανε την αριθμητική εξασφάλιση της συμμετοχής της στα play-off (9 βαθμούς από τον 6ο ΠΑΟΚ Πολίχνης με μόλις 2 αγωνιστικές να απομένουν), και μάλιστα με προβάδισμα όσον αφορά στην κατάληψη της 3ης θέσης. Την επόμενη εβδομάδα είναι προγραμματισμένο, βεβαίως, το ντέρμπι της ΑΕΝ με τη Νίκη Νεοχωρούδας, που αναμένεται να κρίνει σε σημαντικό βαθμό την κατάληψη της 3ης θέσης!

Οι αρχικές συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΟΚ Πολίχνης: Καρτάς, Χατζηαναστασίου, Γουδένης, Ταραζάς, Στεργιανός, Ζαχαριάδης, Αντζίδης, Δαλακμάνας, Γκέλος, Παπαδόπουλος, Γρόσος.

ΑΕΝ Αστραπή Θεσσαλονίκης: Σελιανίδης, Κουρτίδης, Τσακαλέρης Χ., Σκλίβανος, Ζάρας, Τσακαλέρης Γ., Παπαδόπουλος, Βοσβοτέκας, Χοβαρδάς, Βασιλειάδης.