Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type

Ανατροπή με μακεδονική ψυχή: Μακεδονικός – Ηλιούπολη 2-1

Την πρώτη νίκη του στη διαδικασία των play-off της Γ Εθνικής πήρε το απόγευμα του Σαββάτου (28/05) ο Μακεδονικός, που επικράτησε με σκορ 2-1 εις βάρος της Ηλιούπολης υπό τη μαζική και πάλι υποστήριξη του κόσμου του!

Οι φιλοξενούμενοι του Νίκου Παντέλη, που ανέλαβε τις τύχες της ομάδας στην αρχή της εβδομάδας, κατάφεραν να «παγώσουν» το γήπεδο πολύ νωρίς, όταν στο 4ο λεπτό ο Σταύρου άνοιξε το σκορ σχεδόν αμαρκάριστος με κοντινή κεφαλιά, ύστερα από σέντρα του Κωστόπουλου από δεξιά.

Με το προβάδισμα υπέρ της, η Ηλιούπολη προσπάθησε έπειτα να αμυνθεί και να διαχειριστεί το ρυθμό, με το Μακεδονικό να ψάχνει λύσεις. Πράγματι, η αποστολή να βρουν το πρώτο τους γκολ στα play-off ήταν απαιτητική για τους «πράσινους», όμως τελικά έφτασαν στο στόχο και με το παραπάνω!

Πρώτα στο 17’, ο Κώστας Βασιλείου ισοφάρισε σε 1-1 με κοντινή προβολή στο δεύτερο δοκάρι έπειτα από ωραία εκτέλεση φάουλ του Στέλιου Τσουκάνη και, με τους γηπεδούχους να πιέζουν, όλα έδειχναν ότι η ανατροπή ήταν θέμα χρόνου.

Στο 30ό λεπτό, μετά από ωραία κυκλοφορία μεταξύ των δύο πλευρών, η μπάλα έφτασε στο ύψος της μεγάλης περιοχής του Νάνου. Εκεί, ο Κουτσκόλιας δεν κατάφερε να απομακρύνει σωστά και ο Μίλαν Λάλκοβιτς επωφελήθηκε, σουτάροντας δυνατά από κοντά και γράφοντας το 2-1!

Η Ηλιούπολη προσπάθησε να αντιδράσει και είχε μια μεγάλη στιγμή σε αντεπίθεση στο 36’, με το σουτ του Γεμιστού να «γλείφει» το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Γουναρίδη. Ωστόσο, το 2-1 ήταν σκορ ημιχρόνου, με τον Μακεδονικό να βάζει τις βάσεις για την πρώτη νίκη στα play-off.

Στο δεύτερο μέρος, η ένταση ανέβηκε μέσα στις τέσσερις γραμμές, με τις σκληρές μονομαχίες να δίνουν και να παίρνουν. Σε μια ανύποπτη στιγμή, ο Γεμιστός κέρδισε πέναλτι από τον Καράμπελα και ανέλαβε ο ίδιος την εκτέλεση για την ισοφάριση: ωστόσο, σημάδεψε λάθος, στέλνοντας τη μπάλα άουτ και δίνοντας έναυσμα για πανηγυρικές ιαχές στο πράσινο στρατόπεδο.

Με την αγωνία να κορυφώνεται, ο Μακεδονικός προσπάθησε να «τελειώσει» το παιχνίδι και έχασε τρεις καλές στιγμές σε προωθήσεις και κεφαλιές του Βασιλείου, τις οποίες εξουδετέρωσε ο Νάνος, και σε σουτ του Μπρατσιάνι από το ύψος του ημικυκλίου της περιοχής, με τη μπάλα να φεύγει πάνω από τα δοκάρια. Με τη σειρά της, η Ηλιούπολη δεν παράτησε ποτέ την προσπάθεια, με τον Μπάξτον να έχει δοκάρι σε όμορφο γυριστό σουτ στο 74’.

Ο σκόρερ Λάλκοβιτς αντικαταστάθηκε στο 88ο λεπτό υπό τον ήχο του συνθήματος «Μίλαν, ψυχάρα, Μακεδονικάρα», γνωρίζοντας την αποθέωση και με το αποτέλεσμα σιγά σιγά να προδιαγράφεται. Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Μπάξτον αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα και λίγο αργότερα ο διαιτητής Τακίδης σφύριξε τη λήξη!

Ήταν το πρώτο τρίποντο του Μακεδονικού στα play-off, με το οποίο οι «πράσινοι» έφτασαν τους 5 βαθμούς. Απομένουν δύο αγώνες για την ομάδα του Γιώργου Αμανατίδη, εντός έδρας με τον Αγροτικό Αστέρα και εκτός με τον ΠΑΟ Ρουφ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Μακεδονικός (Αμανατίδης): Γουναρίδης, Χασάνογλου, Σαραγιώτης, Βασιλείου, Χατζηκωνσταντίνου, Τσιαμπάζης, Καράμπελας (65’ Μπρατσιάνι), Γαρύφαλλος, Τσουκάνης, Λάλκοβιτς (88’ Αναγνώστης), Τοπούζης (90’+2’ Κούφας)

Ηλιούπολη (Παντέλης): Νάνος, Κωστόπουλος, Κρητικός, Κουτσκοκίλιας, Μπουσάι, Σάμιος, Γάγγος, Σταύρου, Ντηνιωτάκης, Ταβάρες, Γεμιστός

Πηγή: makedonikos.gr