2005: Ο «άθλος» της Θύελλας Περιστερώνα με «ήρωα» τον Φειδία Νικολάου (vid)

kerkida

Με αφορμή το ερχόμενο Θύελλα Περιστερώνα – Αχιλλέας Τριανδρίας και με την βοήθεια του Άγγελου Καραϊσαρίδη από τον Περιστερώνα, το Epsm24 κατάφερε να «ξεθάψει» ένα video-ιστορικό κειμήλιο στην ιστορία του ερασιτεχνικού ποδοσφαίρου αλλά και της Θύελλας Περιστερώνα.

Χρονιά του 2005, η Θύελλα Περιστερώνα δίνει ματς ζωής και θανάτου στη Τριανδρία κόντρα στον Αχιλλέα, με βασικό στόχο να σπάσει την έδρα και να οδηγήσει την αναμέτρηση για την παραμονή στην Α1, σε ουδέτερο.

Ο Αχιλλέας έχοντας μπει φουριόζος στο πρώτο ημίχρονο έδειχνε να καθαρίζει το ματς, κάνοντας 2-0 και όντας ένα βήμα πριν τη παραμονή. Για κακή του τύχη όμως, έπεσε πάνω σε έναν Κύπριο φοιτητή, τότε παίκτης της Θύελλας, εν ονόματι, Φειδία Νικολάου. Ο νεαρός ποδοσφαιριστής της Θύελλας Περιστερώνα πραγματοποιώντας τρομερή εμφάνιση και πετυχαίνοντας δύο γκολ στο δεύτερο μέρος, καταφέρνει να στείλει το παιχνίδι στη παράταση, με το πρώτο μάλιστα προσωπικό του τέρμα να παίρνει… βραβείο όσκαρ (10.57)! Εν συνεχεία, στη παράταση ο Κύπριος αμυντικός χαφ της Θύελλας συνέχισε απτόητος και έδωσε το… φιλί της ζωής στην ομάδα του, κάνοντας το 2-3 και στέλνοντας τη… παραμονή στο ουδέτερο του Ευόσμου.

Εκεί, οι παίκτες του Θεόφιλου Κουρτίδη φάνηκαν ψυχωμένοι και από το πρώτο λεπτό, κατάφεραν να δείξουν ότι η παραμονή δε χάνεται. Με τρία απανωτά γκολ, η Θύελλα κατάφερε να προηγηθεί με 3-0 και τον Αχιλλέα να μειώνει στο τέλος σε 3-1, γνωρίζοντας την ήττα και τον υποβιβασμό στην Α κατηγορία.