Φράζονται οι ανατροπές του Μακεδονικού!

maxi

Έχει καταντήσει ένα κακόγουστο αστείο για κάθε αντίπαλο του Μακεδονικού, η συνήθεια του να ανατρέπει το εις βάρος του σκορ.

makedΗ πέμπτη ανατροπή σε 12 αγώνες για τους Νεαπολίτες, οι οποίοι έστω και δύσκολα έσπασαν το «αήττητο» της έδρας, της ΑΕ Φαλήρου, κάνοντας την ανατροπή σχεδόν στα αθόρυβα.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο ρυθμός ήταν πολύ καλός, αμφότερες οι δύο ομάδες έχασαν από δύο ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ, μέχρι τη στιγμή όπου «χτύπησε» ο Κυπριανού. Μετά από μια καλοδουλεμένη κομπίνα σε κόρνερ της ΑΕ Φαλήρου, οι γηπεδούχοι αιφνιδίασαν τον Μακεδονικό, γράφοντας το 1-0 με τον Κυπριανού.

Μετά το γκολ, το σκηνικό ήταν το ίδιο, μέχρι το 2ο λεπτό των καθυστερήσεων και συγκεκριμένα στη τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου, μετά από εκτέλεση φάουλ, η μπάλα στρώθηκε στον Γαρύφαλλο, ο οποίος με πλασέ από πλάγια θέση, ισοφάρισε σε 1-1. Ένα γκολ που αφμισβήτησαν οι γηπεδούχοι, θεωρώντας ότι ο κύριος Βανδουλάκης έπρεπε να είχε σφυρίξει τη λήξη πριν την εκτέλεση του φάουλ.

Με το μυαλό των γηπεδούχων να βρίσκεται ακόμα στο πρώτο γκολ του Μακεδονικού, ο Βαγγέλης Γεωργίου που μπήκε στην ανάπαυλα ως αλλαγή στο παιχνίδι, έπιασε στον… ύπνο το Φάληρο και με κοντινό πλασέ, έγραψε το 1-2 στο 49′.

Από κει και πέρα, η ΑΕ Φαλήρου ήταν πιο δραστήρια από τον Μακεδονικό και σε αυτό έπαιξε μεγάλο ρόλο η αποβολή του Γεωργίου στο 65′, με δεύτερη κίτρινη κάρτα, η οποία έδωσε αριθμητικό πλεονέκτημα στο Φάληρο, που όμως δεν εκμεταλλεύτηκε ποτέ.

Μία νίκη που διατηρεί τον Μακεδονικό στη κορυφή της Α1 και επιβεβαίωνει ακόμα μια φορά ότι αυτή η ομάδα έχει το… μέταλλο του νικητή. Από την άλλη πλευρά, η ΑΕ Φαλήρου που είχε κορυφαίο τον Φαρμάκη, που κατέθεσε στο γήπεδο… ψυχή και σώμα, έδειξε ότι δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από τις ομάδες που βρίσκονται στη πρώτη τρίαδα.

Τέλος, παρά τη γκρίνια της κερκίδας σε διάφορα σημεία του αγώνα, ο διαιτητής Βανδουλάκης και οι βοηθοί Κυριάκος Μερκενίδης-Σιανίδης, ήταν άριστοι.

ΑΕ Φαλήρου – Μακεδονικός 1-2

Αποβολή: Γεωργίου (65’)

Σκόρερ: Κυπριανού (15’), Γαρύφαλος (45’), Γεωργίου (49’)

Διαιτησία: Βανδουλάκης (Μερκενίδης – Σιανίδης)

ΦΑΛΗΡΟ: Αναστασιάδης, Καραγκούνης, Τσάμης, Πάλλα, Καραπατσακίδης, Κυπριανού, Φιλιππίδης, Μανώλη, Φαρμάκης, Μπλιθικιώτης, Τοσκάι

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ: Παπαθανασίου, Αχαλινόπουλος, Αβαλιάν, Αντωνιάδης, Τσιαμπάζης, Δήμου, Γαρύφαλος, Λυκίδης, Στασινόπουλος, Πεχλιβάνης, Ογκουνσότο

One thought on “Φράζονται οι ανατροπές του Μακεδονικού!

1. Εκεί στο epsm24 έχει πέσει πολύ ομίχλη μου φαίνεται . Ντάξει ξέρουμε την αγάπη που έχετε για τον μακεδονικό αλλά που και που να είστε και λίγο αντικειμενικοί . Έτυχε να είμαι στο γήπεδο σήμερα η διατησία τραγική και εσείς που τους καλύπτεται ακόμα πιο τραγικοί