Συνεπής στο καλό ποδόσφαιρο ο ΑΟΚ Αγ. Αθανασίου: 3-0 τις Ελπίδες Χαλάστρας

aok-gefira

Την πέμπτη συνεχόμενη νίκη του πέτυχε ο ΑΟΚ Αγίου Αθανασίου, αυτή τη φορά απέναντι στις Ελπίδες Χαλάστρας του Σταύρου Βαγγελόπουλου.

Το απόγευμα της Κυριακής, το σύνολο του Κώστας Κορμαρή πέτυχε την τρίτη συνεχόμενη νίκη του με σκορ 3-0, σκορ που μοιάζει να είναι το αγαπημένο του, καθώς αποτελεί το αποτέλεσμα των 5 από τα τελευταία 7 παιχνίδια του!

Ο ΑΟΚ ήταν το ξεκάθαρο φαβορί πριν την έναρξη του αγώνα και φρόντισε να το αποδείξει στην πράξη. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά, έχοντας τέσσερις πολύ καλές ευκαιρίες στο πρώτο εικοσάλεπτο, πριν ρίξουν για λίγο την απόδοσή τους. Το γεγονός αυτό εκμεταλλέυτηκαν οι Ελπίδες Χαλάστρας που χτύπησαν στην αντεπίθεση με χαρακτηριστικότερη τη φάση στο 28ο λεπτό, όταν ο Ματζιούνης Δ., μετά από σέντρα του Κατζούρα, έστειλε τη μπάλα με κεφαλιά πάνω από την εστία του Χατζηπαναγή.

Οι παίκτες του κ. Κορμαρή ανέβασαν την απόδοση τους μετά το 30′ και ευτύχησαν να προηγηθούν στο 34′, όταν ο Παπαοικονόμου πήρε το rebound από απόκρουση του Πρέτσι και σκόραρε το 1-0, φάση για την οποία οι φιλοξενούμενοι διατηρούν επιφυλάξεις όσον αφορά στην on- ή offside τοποθέτηση του σκόρερ.

Λίγο αργότερα, στο 39′, ο Μπαρντούσι διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων από assist του Τζαφάι, απλοποιώντας έτσι τα πράγματα για τον ΑΟΚ.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε ηπιότερο ρυθμό, οι Ελπίδες Χαλάστρας ανέβηκαν δίνοντας χώρους, όμως ο ΑΟΚ ήταν απρόσεκτος στις τελικές του επιλογές και χαράμισε αρκετές ευκαιρίες. Στο 60ό λεπτό, ο Θεοδόσης Μιμικόπουλος έγραψε το 3-0 για τους γηπεδούχους, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Ο ΑΟΚ διατήρησε την τέταρτη θέση στον 1ο όμιλο της Α κατηγορίας, ενώ εντύπωση προκαλεί η δήλωση του Κώστα Κορμαρή πως «σήμερα εξασφαλίσαμε και μαθηματικά την παραμονή μας στην κατηγορία» (σ.σ δεδομένου πως στόχος της ομάδας εξαρχής ήταν η επίτευξη της γρήγορης παραμονής, ελέω μειώσεων στο budget). Στον αντίποδα, οι Ελπίδες Χαλάστρας θα παλέψουν για την παραμονή αυτή, ενώ έχουν και ένα παιχνίδι λιγότερο.
Screenshot (162)
ΑΟΚ Αγ. Αθανασίου (Κορμαρής): Χατζηπαναγής, Ζήσης, Κουνουπάκης, Τάφα, Φιγκούρι, Χατζημιχαήλ, Μπαρντούσι, Καϊμακαμίδης, Τάχατος, Τζαφάι, Παπαοικονόμου.
Αγωνίστηκαν επίσης οι: Μιμικόπουλος, Παρούσης, Σάμιος, Ματζανάς.

Ελπίδες Χαλάστρας (Βαγγελόπουλος): Πρέτσι, Μάνιος, Βαφίδης, Δίντσης, Παπατράγκας, Μάρκος, Ματζιούνης Δ., Ματζιούνης Π., Βογιατζής, Μπαϊμάκης, Κατζούρας.
Αγωνίστηκαν επίσης οι: Πέπης, Καραμητσιώρας, Καραλίόλιος, Αλεξούδης.