Σαρωτική η Θύελλα Περιστερώνα, 4-2 τη Λητή με «σούπερ» Σαίντ!

peristerona

Την παλιά καλή Θύελλα Περιστερώνα θύμισε σήμερα η ομάδα του Περιστερώνα, καθώς με εξαιρετική εμφάνιση, κατάφερε να πάρει μια εντυπωσιακή νίκη με 4-2 επί του Μακεδονικού Λητής.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα ήταν ο Πάρης Σαίντ, ο οποίος πέρα από τη γενικότερη εμφάνιση του, πέτυχε τα δύο εκ των τεσσάρων τερμάτων της ομάδας του και βοήθησε τα μέγιστα για τη νίκη.

Αρχικά, από το 10ο λεπτο, οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν, όταν μετά από κούρσα του Χατζησεβαστού από τα δεξιά και σέντρα στη μεγάλη περιοχή, ο Σαίντ πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι με προβολή, γράφοντας το 1-0. Εφτά λεπτά αργότερα, η Θύελλα κατάφερε να κάνει το 2-0 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πεχλιβανίδη, για να έρθει ο Ρετζέπης στο 41′ και να βάλει ξανά στο παιχνίδι την ομάδα του, κάνοντας το 2-1.

Στην επανάληψη, η Θύελλα μπήκε ξανά δυναμικά, σκοράροντας για 3η φορά, με τον Αλέξη Παυλίδη και δείχνοντας ότι έχει το πάνω χέρι για τη νίκη. Όλα τα είχε η Λητη, μόνο η αποβολή του Πιτσινέλη της έλειπε. Ο διαιτητής Τονίδης έβγαλε με απευθείας κόκκινη κάρτα τον παίκτη του Μακεδονικού Λητής, ο οποίος σε μια λανθασμένη αντίδραση του, είδε τον δρόμο προς τα αποδυτήρια.

Με παίκτη περισσότερο και με το 3-1 υπέρ της, η Θύελλα εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα και ξανά με τον Σαίντ, έκανε το 4-1. Ο επιθετικός της Θύελλας πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Τουμπέλη και πλάσαρε εύστοχα, πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα. Το τελικό 4-2 διαμορφώθηκε δύο λεπτά αργότερα από τον Τριαντάφυλλο Παρμαξίδη, ωστόσο πλέον ήταν αργά για την Λητή.

Μία νίκη της Θύελλας που περιπλέκει ακόμα περισσότερο τα πράγματα στη μάχη των play-off και σίγουρα δίνει ακόμα μεγαλύτερο ενδιαφέρον στη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Θύελλα Περιστερώνα – Μακεδονικός Λητής 4-2

Αποβολή: Πιτσινέλης (60’)

Σκόρερ: Σάιντ (10’, 73′), Πεχλιβανίδης (17’ πεν.), Ρετζέπης (41’), Παυλίδης (47’), Παρμαξίδης (75’)

Διαιτησία: Τονίδης (Ντάβελας – Πατσιάς)

ΘΥΕΛΛΑ: Καλτσίδης, Κάλτσος, Τσόμπανος, Παυλίδης, Δέντσας, Καλαποδόπουλος, Χατζησεβαστός, Χαλαζίας, Σάιντ, Πεχλιβανίδης, Μπουρνουξούζης

ΛΗΤΗ: Τουμπέλης, Πουρζιτίδης, Πιτσινέλης, Λιάτσικος, Βαγγελόπουλος, Παρμαξίδης, Ρετζέπης, Αρνείδης, Τόνας, Δασίλας, Καρυπίδης