Ο Κανδύλας έδειξε και πάλι τον δρόμο στον Ποσειδώνα Καλαμαριάς: 0-1 στον Αστέρα Ραιδεστού

poseidonas kalamarias

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη πέτυχε ο Ποσειδώνας Καλαμαριάς, μετά και το 3-2 επί της Νίκης Μεσημερίου, και ανέβηκε στην βαθμολογία του τρίτου ομίλου της Α κατηγορίας.

Μετά τις δύο ισοπαλίες των δύο πρώτων αγωνιστικών, ο Ποσειδώνας Καλαμαριάς δείχνει να βρίσκει τα πατήματα του και έφτασε τους 8 βαθμούς διατηρώντας το αήττητο σερί του.

Στη Ραιδεστό, το απόγευμα της Τετάρτης, ήταν ο Κανδύλας που άνοιξε το σκορ στο 30ό λεπτό. Ο Χατζής πέρασε ωραία κάθετη στον Κυριαζή, εκείνος πέρασε τον προσωπικό του αντίπαλο και σέντραρε προς τον Κανδύλα που πετάχτηκε και σκόραρε για το 0-1.

Το βαρύ πυροβολικό των φιλοξενουμένων έχασε μοναδική ευκαιρία στο 60′ να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του, όταν αστόχησε με κεφαλιά προ κενής εστίας. Ο Ποσειδώνας είχε, γενικότερα, το πάνω χέρι, με τον γηπεδούχο Αστέρα να αδυνατεί να βρει απαντήσεις, ταλαιπωρούμενος μάλιστα από αρκετές απουσίες βασικών παικτών.

Στο 70ό λεπτό, το πλασέ του Χατζή φεύγει από τα χέρια του Καλαϊτζή, χτυπά στο οριζόντιο δοκάρι και σκάει εντός – όπως τουλάχιστον υποστηρίζουν οι άνθρωποι του Ποσειδώνα – εστίας. Ο βοηθός, που είχε πάντως λάθος θέση, φώναξε να συνεχιστεί το παιχνίδι, γεγονός που επέσυρε έντοντες διαμαρτυρίες στο «μπλε» στρατόπεδο, όπως επίσης και απορίες αναφορικά με τα αμέτρητα διαιτητικά λάθη που έχουν συναντήσει φέτος εις βάρος τους.

Στο 80′ είχαμε και δεύτερη αμφισβητούμενη φάση σε πτώση του Αζούδη εντός περιοχής, η οποία δεν συγκίνησε τον διαιτητή, χωρίς πάντως να έχουμε ενστάσεις από τους φιλοξενουμένους, εξαιτίας ακριβώς της δυσκολίας της φάσης.

Τέλος, ο Αζούδης είχε δοκάρι στο 90ό λεπτό, με αποτέλεσμα το «φτωχό» 0-1 να είναι και το τελικό σκορ του αγώνα. Πάντως, η διοίκηση του Αστέρα Ραιδεστού θέλησε να δώσει συγχαρητήρια στο διαιτητικό τρίο για την διεύθυνση του αγώνα.

Αστέρας Ραιδεστού: Καλαϊτζής, Ματατζίδης, Τσάνο, Λαγιάννης, Σταφυλίδης, Γκιάζης, Δέδας, Λαζαρίδης, Νταλής, Κωτσέλος, Πατιάγκας.
Αγωνίστηκαν επίσης οι: Νικολαΐδης, Κόκκαλης.

Ποσειδώνας Καλαμαριάς: Πλάνος, Καμπούρης, Πεχλιβανίδης, Αθανασίου, Σακκαλής, Ιωακειμίδης, Κυριαζής, Νόικος, Κανδύλας, Χατζής, Παχιός.
Αγωνίστηκαν επίσης οι: Χατζηαλεξιάδης, Μαρίγος, Κρούσαρλης, Αζούδης.