Ο ΑΟ Καρδίας νίκησε κούραση και ΠΑΟ Κουφαλίων και πήρε το Κύπελλο! (photos)

ao kardias kypello

Άντεξαν περισσότερο οι παίκτες του Φώτη Αλεξίου, ισοφάρισαν, γύρισαν το παιχνίδι και τελικά θριάμβευσαν κόντρα στον πολύ καλό ΠΑΟ Κουφαλίων του Ανέστη Τσιτενίδη!

Στις 16:15 ήταν προγραμματισμένη η σέντρα στην μεγαλύτερη συνάντηση της σεζόν, μεταξύ ΠΑΟ Κουφαλίων και ΑΟ Καρδίας, στο γήπεδο της Τούμπας. Αμφότεροι οι δυο αντίπαλοι κυνηγούν με θέρμη στόχους στα πρωταθλήματα τους, οι μεν πρώτοι την άνοδο στη Γ εθνική μέσω της κατάκτησης του πρωταθλήματος της Α1, οι δε δεύτεροι την παραμονή στη Γ εθνική, με την αφαίρεση δύο βαθμών από την ΕΠΟ να τους κάνει τη ζωή ακόμα πιο δύσκολη.

Το α ημίχρονο

Το απόγευμα της Τετάρτης, λοιπόν, ΠΑΟ Κουφαλίων και ΑΟ Καρδίας μοιράστηκαν από ένα ημίχρονο, στα πρώτα 90 λεπτά του αγώνα. Το πρώτο δεκάλεπτο πέρασε με τις δύο ομάδες να προσαρμόζονται στις συνθήκες του αγώνα και η πρώτη φάση καταγράφηκε στο 12ο λεπτό, όταν ο Χαραλαμπίδης προωθήθηκε, δέχθηκε την μπάλα στην περιοχή της Καρδίας και, παρότι είχε αντιπάλους στην πλάτη του, έκανε ένα όμορφο γυριστό τελείωμα, υποχρεώνοντας τον Βασιλειάδη σε μια σημαντική απόκρουση.
MICHALOPOULOS_EPSM_TELIKOS_KIPELOU_KOUFALIA_KARDIA_2140318_914 MICHALOPOULOS_EPSM_TELIKOS_KIPELOU_KOUFALIA_KARDIA_2140318_915Το παιχνίδι ξεκίνησε να «ανάβει» μετά το ημίωρο. Ο ΠΑΟ Κουφαλίων πατούσε εμφανώς καλύτερα και τέσσερα λεπτά μετά, ο Υψηλός έκανε σέντρα με πολλά φάλτσα προς το πρώτο δοκάρι, ο Μαντζιούνης πήγε προς την μπάλα παίρνοντας την κεφαλιά, όμως η μπάλα βρήκε αμέσως μετά το κεφάλι του Μπιμπισίδη που ακολουθούσε στενά τον φορ των Κουφαλίων.

Η πρώτη φάση για τον ΑΟ Καρδίας ήρθε μετά από αντεπίθεση, όταν στο 33ο λεπτό ο Βερνάρδος έσπασε τη μπάλα στον Νικολόπουλο και εκείνος σούταρε δύο φορές (μεσολάβησε μπλοκ των αμυντικών) χωρίς αποτέλεσμα. Στο 40′, ο Πολίτης προειδοποίησε εκτελώντας foul έξω από την περιοχή και στέλνοντας τη μπάλα να γλείψει το δοκάρι του Βασιλειάδη και λίγο μετά, στο 43ο λεπτό, με εκτελεστή τον Γιαννουπλάκη αυτή τη φορά, ο ΠΑΟ Κουφαλίων έκανε το 1-0, αφού η μπάλα έφυγε από τα πόδια του τελευταίου με πολλά φάλτσα, πέρασε από ολους και κατέληξε στην απέναντι γωνία του τέρματος, δίνοντας το έναυσμα για έξαλλους πανηγυρισμούς.
goal pao koufalion goalΣτις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ωστόσο, οι φίλαθλοι των Κουφαλίων καρδιοχτύπησαν, όταν ύστερα από αρκετή ώρα πολιορκίας της εστίας της ομάδας τους, ο Μάνιος σέντραρε, ο Τσατσαρώνης πήδηξε για την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα με δύναμη στο οριζόντιο δοκάρι του Κανδηλάπτη!

Το πρώτο μέρος, λοιπόν, έληξε με τους δύο αντιπάλους να ενίστανται για θέματα διαιτησίας. Ο ΑΟΚ από τη μία επιφυλάσσεται για την περίπτωση να υπήρξε επηρεασμός του τερματοφύλακα του από αντίπαλο παίκτη σε θέση offside στη φάση του 1-0, ενώ ο ΠΑΟ Κουφαλίων διαμαρτύρεται για κόκκινη κάρτα που δεν δόθηκε στον Κουκουρώνα για χτύπημα εκτός φάσης στον Χαραλαμπίδη.

Το β ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ιδανικά. Οι δύο ομάδες έδωσαν τρελό ρυθμό στο παιχνίδι, η μπάλα πήγαινε από τη μία περιοχή στην άλλη, ωστόσο εκτός από υποψίες φάσεων, λάθος τελικές επιλογές και ένα ακόμα εξαιρετικό foul το Πολίτη, δεν υπήρξαν μεγάλες φάσεις. Στο πρώτο εικοσάλεπτο, μάλιστα, στον αγώνα κυριάρχησαν νεύρα και σκληρά μαρκαρίσματα, ενώ οι παίκτες του ΑΟ Καρδίας, που κυνηγούσαν την ισοφάριση, ήταν βιαστικοί στις επιλογές τους. Για άλλη μια φορά, όμως, η είσοδος στο παιχνίδι του Λάζαρου Βελισσάρη «έδωσε» γκολ στον ΑΟΚ. Ο αριστεροπόδαρος τεχνίτης μέσος, στο 72ο λεπτό, έκανε την πάσα της χρονιάς στον Ξανθόπουλο, «κόβοντας» την άμυνα του ΠΑΟ Κουφαλίων στα δυο. Ο «Air Mike» τελείωσε τη φάση ιδανικά και ισοφάρισε για τους πράσινους!
xanthopoulos goal air mikeΤα πράγματα ηρέμησαν μετά την ισοφάριση, η κούραση έκανε την εμφάνιση της και το παιχνίδι οδηγήθηκε, με ελάχιστες υποσχόμενες φάσεις, στην παράταση.

Παράταση

Το μισάωρο της παράτασης ανήκε ολοκληρωτικά στον ΑΟ Καρδίας. Η ομάδα του Φώτη Αλεξίου, συνηθισμένη στους έντονους αγώνες με περισσότερα τρεξίματα και έχοντας κάνει ήδη 3 αλλαγές, εν αντιπαραθέσει με τη μόλις μία του Ανέστη Τσιτενίδη, είχε τις απαντήσεις και πήρε τον τίτλο του Κυπελλούχου με επιβλητικό ποδόσφαιρο. Σε αυτό συνέβαλε τα μέγιστα και ο ξεκούραστος Xoxha που ταλάνισε τους αντίπαλους αμυντικούς.

Έτσι, ο ΑΟΚ προειδοποίησε αρχικά στο 95ο λεπτό, όταν ο Νικολόπουλος πέρασε υποδειγματική κάθετη πάσα στον ολομόναχο Xoxha, εκείνος μπήκε στην περιοχή, πλάσαρε, όμως νικήθηκε εντυπωσιακά από τον Κανδηλάπτη! Τα Κουφάλια είχαν την απάντηση, με άλλη μια εκτέλεση foul του Πολίτη δύο λεπτά αργότερα, με τον ταλαντούχο άσσο να σημαδεύει το δοκάρι από τα 35 μέτρα!

Το γκολ, πάντως, για την Καρδία ήρθε από αντεπίθεση, στυλ στο οποίο ειδικεύεται. Στο 100′ και αφού ο Βασιλειάδης έπαιξε γρήγορα με βολέ, ο Βελισσάρης πέρασε όμορφα την μπάλα στον Μάνιο στην πλάτη της άμυνας, εκείνος μπήκε στην περιοχή, απέφυγε με προσποίηση τον Χαριζάνη, και πλάσαρε ιδανικά τον Κανδηλάπτη, ανατρέποντας το σκορ και γράφοντας το 1-2!
manios goalΤο παιχνίδι έμοιαζε τελειωμένο, αν και σε τελικούς όπως αυτός είναι απαγορευτικό να βγάζεις συμπεράσματα πριν τη λήξη τους. Μπαίνοντας, όμως, στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης, οι παίκτες του ΑΟ Καρδίας άλλαξαν τέσσερις πάσες, ο Νικολόπουλος έβγαλε την κάθετη στον Ξανθόπουλο και ο τελευταίος μπήκε ολομόναχος στην περιοχή, τελειώνοντας τον Κανδηλάπτη και το παιχνίδι! 1-3!

Λίγο πριν τη λήξη του αγώνα, η Καρδία είχε δοκάρι σε προσπάθεια του Νικολόπουλου, ενώ ο Κανδηλάπτης έκανε ακόμα μια εντυπωσιακή επέμβαση σε σουτ του Xoxha.

Το τελευταίο σφύριγμα της λήξης βρήκε τον ΑΟ Καρδίας κυπελλούχο, τον Φώτη Αλεξίου με 100% επιτυχία σε τελικούς κυπέλλου ΕΠΣΜ (3 ως ποδοσφαιριστής, 1 ως τεχνικός διευθυντής, 1 ως προπονητής) και τον Μιχάλη Ξανθόπουλο με το βραβείο του πολυτιμότερου παίκτη της αναμέτρησης. Κατά την προσωπική άποψη του γράφοντος, πάντως, ο παράγοντας που ευθύνεται για την έκβαση του παιχνιδιού έχει ονοματεπώνυμο: Λάζαρος Βελισσάρης.
MICHALOPOULOS_TELIKOSKIPELOU_EPSM_140318_712MICHALOPOULOS_TELIKOSKIPELOU_EPSM_140318_735ΠΑΟ Κουφαλίων – ΑΟ Καρδίας 1-1 (1-3 παράταση)
43′ 1-0: Γιαννουπλάκης
72′ 1-1: Ξανθόπουλος (Βελισσάρης)
100′ 1-2: Μάνιος (Βελισσάρης)
105′ 1-3: Ξανθόπουλος (Νικολόπουλος)

ΠΑΟ Κουφαλίων (Τσιτενίδης): Κανδηλάπτης, Χαραλαμπίδης, Χαριζάνης, Κοντσίδης (99′ Λιόντας), Αϊβάζης, Τσακίρης, Μαργαρίτης, Γιαννουπλάκης (61′ Αθανασιάδης), Υψηλός (96′ Καραμουκίδης), Πολίτης, Ματζιούνης.

ΑΟ Καρδίας (Αλεξίου-Γουγουτσάς): Βασιλειάδης Ε., Τοπαλίδης (57′ Γκέκας), Μπιμπισίδης, Πολυζάς (105′ Βασιλειάδης Β.), Κουκουρώνας, Τσατσαρώνης (75′ Hoxha), Γίδαρος, Νικολόπουλος, Βερνάρδος (65′ Βελισσάρης), Ξανθόπουλος.
*Βρείτε φωτογραφικό αφιέρωμα στη σελίδα μας στο Facebook, ΕΔΩ.

Ρεπορτάζ: Νίκος Γιαμπολδάκης