Νίκη-μισή άνοδος για τον Κανάρη, 2-0 την Ιταλική Ακαδημία

kanaris

Μεγάλη εκτός έδρας με 0-2 επί της Ιταλικής Ακαδημίας στο πλαστικό της Καλαμαριάς πήρε ο Κανάρης, ο οποίος πλέον με νίκη τη τελευταία αγωνιστική των play-off επί του Χαρίλαο Επαμεινώνδα, θα κερδίσει την άνοδο του στην Β κατηγορία.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Λοκοβίτη, που σημείωσε δύο γκολ, στο δεύτερο ημίχρονο (55′, 70′), ο Κανάρης έκαμψε την αντίσταση των «Ιταλών» και πέρασε μπροστά στη βαθμολογία των play-off, με εφτά βαθμούς.

Μετά από ένα κλειστό πρώτο μέρος, ο Κανάρης μπήκε δυνατά στην επανάληψη και στο 55ο λεπτό, μετά από προσπάθεια του Μπάγια και ασίστ στον επερχόμενο Λοκοβίτη, ο οποίος με σουτ έκανε το 1-0. Ο ίδιος παίκτης δεν είχε πει όμως την τελευταία του κουβέντα. Στο 70′, με απευθείας εκτέλεση φάουλ, έκανε δύο τα προσωπικά του τέρματα και διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Αξίζει να αναφερθεί, πως ο Κανάρης συμμετέχει για τρίτη συνεχόμενη χρονιά στη διαδικασία των play-off, με τις πιθανότητες ανόδου να είναι περισσότερες πέρα από κάθε άλλη προηγούμενη χρονιά.

ΚΑΝΑΡΗΣ – ΙΤΑΛΙΚΗ ΑΚΑΔΗΜΙΑ 2-0
Διαιτητής: Ιωακειμίδης (Γιαντσίδης – Λαζαρίδης)

ΚΑΝΑΡΗΣ (Τόλης-Σιάνος): Ιωαννίδης, Παγουνόπουλος, Οκαλίδης, Βούρης, Παντοσίτης, Τόλης, Ζώνας, Γκεζερλής, Λοκοβίτης, Θεοχάρης, Μπαγιαζίδης
Αγωνίστηκαν επίσης οι: Γεωργιάδης, Μπάγκος, Μαυρής και Δημάκης

ΙΤΑΛΙΚΗ (Σπανίδης): Λουβέρδης, Γκέκα, Μουκουλάρι, Ευστρατιάδης, Χατζηεμμανουήλ, Φωτιάδης, Βαφειάδης, Σπανίδης, Βουτσινάς, Ζδούρας, Τονούζι
Αγωνίστηκαν επίσης οι: Ματζαρλής και Χαρίδης