Θερμαϊκός: 4-0 τον ΠΟ Μαλακοπής με υπέροχο Κώστα Αχαλινόπουλο

thermaikos goal

Με εκπληκτική εμφάνιση του Κώστα Αχαλινόπουλου, ο Θερμαϊκός πήρε τη νίκη απέναντι στον ΠΟ Μαλακοπής πολύ πιο άνετα από ότι θα περίμενε.

Η ομάδα του Ανδρέα Καρανάσιου δυσκολεύτηκε να βρει τον τρόπο να σκοράρει, όμως άπαξ και το έκανε δεν σταμάτησε, αναγκάζοντας τον Γούλα να μαζέψει τέσσερις φορές συνολικά τη μπάλα από τα δίχτυα του. Τα αδέρφια Αχαλινόπουλοι (Κώστας και Λεωνίδας) έδωσαν τα τέσσερα γκολ στους συμπαίκτες τους, με τον Κώστα να μοιράζει συνολικά 3 assists, εξαιρουμένων και των φάσεων που οι συμπαίκτες του δεν μπόρεσαν να μετατρέψουν τις πάσες τους σε γκολ.

Ο Θερμαϊκός άγγιξε για πρώτη φορά το γκολ στο 21ο λεπτό, όταν ο Κώστας Αχαλινόπουλος έσπασε όμορφα τη μπάλα στον Κουτσικοβαγγέλη, όμως ο τελευταίος δεν μπόρεσε να κάνει το tap-in προ κενής εστίας. Η γενικότερη εικόνα του επιθετικού της Θέρμης ήταν πολύ καλή στο σημερινό αγώνα και μαζί με τον Αχαλινόπουλο είναι οι βασικοί παράγοντες που ευθύνονται για τη διάσπαση της άμυνας του ΠΟΜ.

Το 1-0 ήρθε τελικά λίγο αργότερα, στο 26ο λεπτό, όταν ο Κ. Αχαλινόπουλος εκτέλεσε foul από πλάγια και βρήκε το κεφάλι του Στέλιου Τρόκα, που έπιασε την ιδανική κεφαλιά για να σκοράρει. Ο Θερμαϊκός συνέχισε να έχει την κατοχή, επέβαλε τον ρυθμό του και διαχειριζόταν το παιχνίδι απέναντι στον αδύναμο να αντιδράσει ΠΟ Μαλακοπής.

Νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 52΄, ο Κουτσικοβαγγέλης κέρδισε πέναλτι, ανατρεπόμενος από τον Προδρομίδη και, από τα 11 βήματα, έγραψε το 2-0 για τους γηπεδούχους, τελειώνοντας ουσιαστικά το παιχνίδι, βάσει και της εικόνας του συνόλου του Χάρη Βλάχου.

Από αντεπίθεση, τρία λεπτά αργότερα, ο Κ. Αχαλινόπουλος βρέθηκε στην περιοχή, έσπασε τη μπάλα στον επερχόμενο Μπικιάρη και οι αμυντικοί της Μαλακοπής με τακλιν σταμάτησαν τη μπάλα από το πλασέ του τελευταίου πριν φτάσει στην εστία του Γούλα. Ο Μπικιάρης, όμως, κατάφερε να σκοράρει στο 67′ σε μια φάση σχεδόν carbon με την προηγούμενη, δεχόμενος αυτή τη φορά την πάσα του Λεωνίδα Αχαλινόπουλου και πλασάροντας στην απέναντι γωνία για το 3-0. Θα μπορούσε μάλιστα να σκοράρει και τρία λεπτά μετά, όταν κλέβοντας τη μπάλα βγήκε σε τετ-α-τετ με τον Γούλα, όμως πλάσαρε πάνω από την εστία.

Στο 71′, ο ΠΟ Μαλακοπής είχε τη μοναδική του ευκαιρία στο παιχνίδι, όταν ο Αναστασιάδης σούταρε με το αριστερό έξω από την περιοχή και ο Μπαντής μπλόκαρε άνετα. Μάλιστα, η ομάδα του κ. Βλάχου έμεινε με 10 παίκτες λίγο αργότερα, αφού ο Προδρομίδης λόγω τραυματισμού δεν μπορούσε να συνεχίσει, ενώ ο προπονητής του ΠΟΜ είχε ολοκληρώσει τις αλλαγές του.

Έξι λεπτά πριν το τέλος, στο 84′, ο Θερμαϊκός σκόραρε το 4-0 με τον Σαράφογλου, που τελείωσε ιδανικά το στρώσιμο του Κώστα Αχαλινόπουλου από το ύψος της περιοχής.

Έτσι, η ομάδα της Θέρμης κρίνεται – μαζί με τον ΠΑΟ Κουφαλίων – η κερδισμένη της αγωνιστικής, μιας και προσπέρασε την Ομόνοια Σίνδου, έπιασε τον Ηρακλή Αμπελοκήπων στους 49 βαθμούς και μείωσε σε απόσταση 1 βαθμού τον Ολυμπιακό Κυμίνων.

Θερμαϊκός Θέρμης (Καρανάσιος): Μπαντής, Ράντζα, Μαυρομμάτης, Τρόκας, Πανούσης, Καρατζάς, Αχαλινόπουλος Κ., Στεφανίδης, Κουτσικοβαγγέλης, Μπικιάρης, Αχαλινόπουλος Λ.

ΠΟ Μαλακοπής (Βλάχος): Γούλας, Πηρουνάκης, Ζαραγκούλιας, Προδρομίδης, Πούλιος, Παναγιωτίδης, Κουζούδης, Κουστράβας, Κωνσταντίνου, Χατζής, Αναστασιάδης.