Ηρακλής Αμπελοκήπων: Πρώτη νίκη με… Ζαντόπουλο στον πάγκο!

zantopoulos

Μετά την λύση της συνεργασίας με τον Μάκη Δανδίκα, το να πει κανείς ότι ο Ηρακλής Αμπελοκήπων έμεινε… «ακέφαλος» θα είναι μια μεγάλη ανοησία.

Το παραπάνω απέδειξε περίτρανα ο πρόεδρος της ομάδας, Γιάννης Ζαντόπουλος, ο οποίος, έχων προηγούμενη εμπειρία από πάγκους άλλων ομάδων, οδήγησε τον Ηρακλή όχι απλά στους πρώτους τους βαθμούς, αλλά σε μια εκτός έδρας νίκη, στην Τριανδρία κόντρα στον τοπικό Αχιλλέα!

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν γενικότερα αρκετά δυνατά στην αναμέτρηση και άσκησαν πίεση στην ομάδα του Ανδρέα Καρανάσιου. Η διάθεση τους αυτή επιβραβεύτηκε με γκολ, με τον Μετάι να κάνει το 0-1 στο 25ο λεπτό. Το τέμρα αυτό έδωσε ηθικό τόνωση στους παίκτες του Ηρακλή, που επιβλήθηκαν εύκολα επάνω στον νωθρό Αχιλλέας Τριανδρίας.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ανατρέψουν την κατάσταση βγαίνοντας στο γήπεδο για το δεύτερο ημίχρονο, ισορρόπησαν και ανέβασαν την απόδοση τους, όμως το γκολ του Σπάση στο 60ό λεπτό τους άλλαξε τα σχέδια. Χρόνος υπήρχε, πάντως, και διάθεση, με τον Αχιλλέα να κερδίζει τελικά penalty στο 85′ σε ακούσιο χέρι του Κατσαρού, ο οποίος τα έβαλε με την τύχη του. Ο Τζεβελέκης ήταν εύστοχος από τα 11 βήματα και έγραψε το 1-2, όμως ο χρόνος ήταν λίγος και το εις βάρος του Αχιλλέα σκορ παρέμεινε ως το τέλος.

Να σημειωθεί, ολοκληρώνοντας, πως σύντομα αναμένεται η ανακοίνωση νέου προπονητή στον Ηρακλή Αμπελοκήπων.

tsekeridis

Αχιλλέας Τριανδρίας (Καρανάσιος): Ιβανούδης, Λιάρος, Ζευκόπουλος, Πευκίδης, Πόπτσης, Τσιμεκίδης, Μπασκάκης, Καρολίδης, Ανδρεάδης, Τζεβελέκης, Μαυροματίδης.
Αγωνίστηκαν επίσης οι: Καζάκος, Πουρσανίδης, Καλογεράκης, Χαρδάκας.

Ηρακλής Αμπελοκήπων (Ζαντόπουλος): Παπαθανασίου, Φουρκιώτης, Παναγιωτίδης, Κρημνιανιώτης, Παπαδημητρίου, Μετάι, Γιαξής, Τσεκερίδης, Γκιάλης, Σπάσης.
Αγωνίστηκαν επίσης οι: Κατσαρός, Γραμματόγλου, Μότσανος, Ντολαψής.