Δια… χειρός Μουρμούρα ο Ολυμπιακός Κυμίνων στoν τελικό!

KYMINA2

Κόντρα σε όλα τα προγνωστικά, ο Ολυμπιακός Κυμίνων κατάφερε να πάρει μια σπουδαία νίκη μέσα στη Θέρμη με 1-2 και να πάρει το «εισιτήριο» για τον τελικό ανόδου με τον Μακεδονικό.

Σε ένα ματς όπου μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Θωμάς Μουρμούρας. Ο τερματοφύλακας των «ερυθρολεύκων», ο οποίος τόσο σε εκτέλεση φάουλ του Φοινικόπουλου (ήταν 0-2), έκανε εκπληκτική απόκρουση κρατώντας το «μηδέν» παθητικό αλλά και μετά το 1-2, σε δύο περιπτώσεις όπου έδωσε την πρόκριση στον Ολυμπιακό Κυμίνων.

Η ομάδα του Γιάννη Τσάρτσαλη παρά το μικρό ρόστερ που διαθέτει την φετινή χρονιά, με τον Πόπη, τον Τζήμα και τον Θεοδωρίδη στο φανταρικό, τους τραυματισμούς μέσα στη χρονιά Ιβάνοφ και Γαβανά, παρόλα αυτά, έφτασε στη… πηγή.  Μια τεράστια επιτυχία για την ομάδα των Κυμίνων, η οποία πλέον μετά τα 120 λεπτά με το Μεσημέρι και το σημερινό ματς φωτιά, καλείται μέσα σε τρεις μέρες να παλέψει για τη νίκη μέσα στην Ευκαρπία.

Το δυναμικό ξεκίνημα των «ερυθρολεύκων» με τα δύο γρήγορα γκολ στο πρώτο μισάωρο ήταν σίγουρα το κλειδί της αναμέτρησης. Το 0-1 με αυτογκόλ του Λεωνίδα Κολώνη και το 0-2 από κεφαλιά του Τσακίρη στάθηκαν αρκετά για τον Ολυμπιακό Κυμίνων, με τον Διαμαντίδη στην επανάληψη να διαμορφώνει το τελικό 1-2.

Στο 2ο μέρος, η υπεροχή ήταν ξεκάθαρη υπέρ του Θερμαϊκού, ωστόσο όμως αυτό δεν ήταν αρκετό για να επέλθει η ισοφάριση, με τους Κυμινιώτες να πανηγυρίζουν στο τέλος μια μεγάλη επιτυχία.