Ανατροπή και πρόκριση στην παράταση για την Καρδία στη Μηχανιώνα!

kardia omada

ΑΟ Καρδίας… 3 αστέρων ανέτρεψε το εις βάρος του 1-0, τελειώνοντας το ματς στην παράταση και παίρνοντας την πρόκριση στα ημιτελικά του κυπέλλου απέναντι στον Ποσειδώνα Μηχανιώνας.

Σε έναν σχετικά βαρύ αγωνιστικό χώρο, Ποσειδώνας Μηχανιώνας και ΑΟ Καρδίας ξεκίνησαν φειδωλά το μεταξύ τους παιχνίδι, αποφεύγοντας το ρίσκο. Ως εκ τούτου, η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα καταγράφηκε στο 20ο λεπτό, όταν Τσελέπης για τους φιλοξενούμενους προσπάθησε να στρίψει και να στείλει φαλτσαριστά την μπάλα στην απέναντι γωνία του Πουλίτσι, όμως αυτή δεν πήρε το κατάλληλο ύψος και ο τελευταίος την μπλόκαρε εύκολα.

Παρά το γεγονός πως ο Ποσειδών κρατούσε περισσότερο την μπάλα και προσπαθούσε να χτίσει το παιχνίδι του με ωραίες συνεργασίες, ο ΑΟ Καρδίας ξαναχτύπησε με τον Βερνάρδο στο 27′ να παίρνει την μπάλα και να τελειώνει μια όμορφη κούρσα προς την αντίπαλη περιοχή με ένα αριστεροπόδαρο δυνατό σουτ, το οποίο απέκρουσε στη γωνιά του ο Πουλίτσι.

Οι γηπεδούχοι του Χασιώτη απείλησαν για πρώτη φορά στο 33′, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ, η μπάλα έμεινε στην περιοχή, ο Μαυρής την σήκωσε για τον Φιλιππίδη και εκείνος έπιασε ένα δυνατό σουτ στην κίνηση που όμως έφυγε ψηλά άουτ.

Ιδιαίτερος, μάλιστα, ήταν ο σχηματισμός του Ποσειδώνα, ο οποίος κατά την άμυνα εφάρμοζε ένα 4-2-3-1 με τον Παπακωνσταντίνου πίσω από τον φορ Μπαλασά και τον Τσιπιρτίνη αριστερά, ενώ όταν είχε την κατοχή της μπάλας, το σύστημα προσαρμοζόταν σε 4-4-2 με επιθετικό δίδυμο Μπαλασά-Τσιπιρτίνη και αριστερό χαφ τον Απόστολο Παπακωνσταντίνου.

Το δεύτερο ημίχρονο συνέχισε στους χαμηλούς ρυθμούς του πρώτου, όμως από το πουθενά, και με ορισμένους του παίκτες να έχουν προωθηθεί, ο Ποσειδώνας άνοιξε το σκορ, όταν μετά την εξαιρετική σέντρα του Μακρή, ο Μπαλασάς πλάσαρε στην κίνηση και πέτυχε ένα πολύ όμορφο γκολ, θερμαίνοντας τους ήδη θερμούς (και αρκετούς) φιλάθλους των γηπεδούχων!

Από το σημείο του 1-0 και ύστερα, η ομάδα της Μηχανιώνας οπισθοχώρησε προσπαθώντας να κρατήσει το σκορ και απειλήθηκε μονάχα στο 81ο λεπτό, όταν ο Νικολόπουλος σούταρε στην κίνηση μέσα από την περιοχή, με την μπάλα να περνά δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Πουλίτσι.

Και φτάνουμε στις καθυστερήσεις και τη φάση της ισοφάρισης, για την οποία οι γηπεδούχοι έχουν έντονα παράπονα από τον βοηθό επόπτη: η κυκλοφορία μπάλας των παικτών του ΑΟΚ κατέληξε σε μια κάθετη πάσα προς τον Βερνάρδο στα δεξιά. Ο τελευταίος άνοιξε το κοντρόλ του και την τελευταία στιγμή πρόλαβε να γυρίσει την μπάλα στην περιοχή. Από τις κόντρες επωφελήθηκε ο αρχηγός Μπιμπισίδης που έστρωσε με κεφαλιά την μπάλα στον Βελισσάρη που ήρθε να ισοφαρίσει με σκαστό σουτ. Οι παίκτες και ο πάγκος του Ποσειδώνα, όμως, ξεκίνησαν να διαμαρτύρονται έντονα πως η μπάλα είχε περάσει ολόκληρη άουτ πριν ο Βερνάρδος τη σεντράρει προς την περιοχή τους.

Το παιχνίδι έληξε ισόπαλο και οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί ήταν η σειρά των φιλοξενούμενων να διαμαρτυρηθούν, ζητώντας αυτή τη φορά πέναλτι για μαρκάρισμα επάνω στον Νικολόπουλο.

Τελικά, λίγα λεπτά μετά, ο Μάνιος βρήκε χώρο για σουτ έξω από την περιοχή του Ποσειδώνα και το εξαπέλυσε με δύναμη, στέλνοντας τη μπάλα στη γωνία του Πουλίτσι και δίνοντας το προβάδισμα στην Καρδία. Έπειτα, στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης, ο ίδιος παίκτης, επωφελούμενος από το συρτό γύρισμα του Ξανθόπουλου, έγραψε το 1-3 με ιδανικό τελείωμα από το ύψος του πέναλτι.

Το σκορ θα μπορούσε να είχε πάρει διαστάσεις θριάμβου για τον ΑΟ Καρδίας, αν ο Πουλίτσι δεν σταματούσε τον Μάνιο (ποιον άλλον;) σε τετ-α-τετ στην επόμενη του 1-3 φάση.

Το παιχνίδι είχε ουσιαστικά τελειώσει, και με το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Βανδουλάκη η ομάδα της Καρδίας πανηγύρισε την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ερασιτεχνών της ΕΠΣΜ!